Google zachwala nowy model sztucznej inteligencji, który pokonuje GPT w prawie wszystkich testach

Google Bard, Chatbot Bard, Gemini, DeepMind, Demis Hassabis, ChatGPT OpenAI
Google wdraża już ulepszoną technologię w swoim chatbocie Bard

Google wdraża już ulepszoną technologię w swoim chatbocie Bard, który rywalizuje z popularnym ChatGPT OpenAI.

Wielka Brytania i UE są zmuszone czekać na zgodę organów regulacyjnych.

Google ujawniło nowy model sztucznej inteligencji, który według niego pokonuje rywali takich jak ChatGPT w większości zadań po „największym w historii projekcie naukowo-inżynierskim” firmy.

Gemini jest opisywany jako multimodalny, co oznacza, że ​​może rozumieć tekst, dźwięk, wideo, obrazy i kod komputerowy.

Został stworzony przez zespoły w całej firmie Google, w tym londyńską jednostkę badawczą ds. sztucznej inteligencji DeepMind.

Dyrektor naczelny DeepMind, Demis Hassabis, okrzyknął to „znaczącym kamieniem milowym w rozwoju sztucznej inteligencji”.

Gemini ma trzy poziomy możliwości, a według firmy najwyższa wersja ultra, zaprojektowana do wykonywania „bardzo złożonych zadań”, przewyższa modele GPT OpenAI w 30 z 32 akademickich testów porównawczych szeroko stosowanych w badaniach i rozwoju sztucznej inteligencji.

Film promocyjny pokazał, jak Bard oceniał i udzielał informacji zwrotnych na temat pracy domowej ucznia z fizyki.

Publikacji zostanie udostępniony dopiero na początku przyszłego roku.

Drugi poziom to poziom profesjonalny, który jest już wdrażany w chatbocie Bard firmy Google. Jest wprowadzany na rynek w ponad 170 krajach, w tym w USA, ale nie został jeszcze zatwierdzony przez organy regulacyjne w Wielkiej Brytanii i UE.

Google twierdzi, że dzięki tej aktualizacji Bard będzie „bardziej zdolny do rozumienia i podsumowywania, rozumowania, burzy mózgów, pisania i planowania”.

Trzeci poziom Gemini to nano, który ma działać lokalnie na urządzeniach takich jak smartfony Google Pixel. Będzie wykonywać takie czynności, jak podsumowywanie nagrań głosowych i sugerowanie odpowiedzi w aplikacjach do przesyłania wiadomości.

Odsłonięcie Gemini to najnowsze ważne osiągnięcie w dziedzinie sztucznej inteligencji w 2023 roku.

Pojawia się 10 miesięcy po wydaniu Barda, o którym powszechnie mówiono, że został przyspieszony po tym, jak gigant wyszukiwarek przestraszył się sukcesu ChatGPT OpenAI w listopadzie 2022 r.

Wall Street z radością przyjęła optymistyczną zapowiedź spółki Gemini, w wyniku której udziały w spółce dominującej Alphabet wzrosły o 5%.

Jest to także pierwsza duża publikacja nowego modelu sztucznej inteligencji od czasu, gdy w zeszłym miesiącu Wielka Brytania była gospodarzem pierwszego na świecie szczytu bezpieczeństwa, podczas którego premier Rishi Sunak ogłosił, że firmy technologiczne zgodziły się udostępnić rządowi brytyjskiemu dane z wewnętrznych testów.

Firma Google zobowiązała się zapewnić brytyjskiemu Instytutowi Bezpieczeństwa AI i innym ekspertom zewnętrznym dostęp do swoich najbardziej wydajnych modeli do celów badawczych i związanych z bezpieczeństwem.

Udostępnianie danych z testów rządowi USA jest również wymagane po ogłoszeniu przez prezydenta Joe Bidena szeroko zakrojonych przepisów mających rozwiać obawy związane ze sztuczną inteligencją .

Oczekuje się, że UE wkrótce przedstawi własne propozycje regulacyjne, a rozmowy odbędą się w tym tygodniu.

Według Associated Press przedstawiciele 27 państw członkowskich bloku i urzędnicy Komisji Europejskiej spierali się o szczegóły ustawy o sztucznej inteligencji przez 22 godziny.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ustawa wiatrakowa, afera wiatrakowa, lex wiatrak, Daniel Obajtek, Orlen

Afera wiatrakowa. "Na słupa" - nowa metoda procedowania ustaw przez PO

Next Article
COP28, newsinsider

COP28: Czy to „początek końca” paliw kopalnych?

Total
0
Share