„Podróbka niskiej jakości” – w Warszawie sprostowano fejk o graffiti z Zełenskim

W kanałach Telegram rosyjskich środków masowego przekazu i czołowych propagandzistów krąży obraz, w trójwymiarowym graffiti z Wołodymyrem Zełenskim, niby na jednej z centralnych ulic stolicy Polski, z napisem „W Warszawie znaleziono czarną dziurę im. Zełenskiego”

To zdjęcie jest fałszywe.

Mapy Google pomagają określić geolokalizację miejsca, które widzimy na zdjęciu – to skrzyżowanie ulicy Złotej i Alei Jana Pawła II.

Mateusz Witczyński, rzecznik m.st. Warszawy Dzielnica Wola, gdzie znajduje się to skrzyżowanie, powiedział w komentarzu, że zdjęcie to “niskiej jakości fałszerstwo” oparte na starym zdjęciu zrobionym przed naprawą skrzyżowania.

Witczyński, który mieszka w tej dzielnicy i codziennie mija miejsce wskazane na zdjęciu, powiedział, że nigdy nie widział takiego graffiti, a do władz dzielnicy nie docierały żadne sygnały od okolicznych mieszkańców o jego pojawieniu się. Wysłał zdjęcie, zrobione wieczorem 4 listopada, pokazujące, jak skrzyżowanie wygląda w rzeczywistości.

Podróbka została stworzona przez kanał Telegram rosyjskiego imperialnego kanału telewizyjnego Tsargrad, którego właścicielem jest jeden z oligarchów bliskich Putinowi. Zdjęcie pojawiło się na kanale 3 listopada. Masowa kampania PR podróbki rozpoczęła się 4 listopada, kiedy została podchwycona przez kanały Telegram czołowych rosyjskich propagandystów. Wszyscy udostępnili zdjęcie z małego kanału Telegram „11 lipca” [11 lipca], który ma publikacje w języku polskim i tylko około 150 obserwujących. Ten kanał Telegram powstał 2 lipca br., w przeddzień corocznych obchodów w Polsce rocznicy tragedii wołyńskiej 11 lipca. Rosja aktywnie wykorzystuje historyczne problemy w stosunkach między Ukraińcami i Polakami w czasie II wojny światowej, aby wprowadzić niezgodę w przyjaznych stosunkach między narodem ukraińskim i polskim.

Również 4 listopada prorosyjscy użytkownicy Twittera zaczęli rozpowszechniać fejk wśród anglojęzycznych odbiorców.

Przypomnijmy, że po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę do Polski wjechało kilka milionów obywateli Ukrainy. Na dzień dzisiejszy w Polsce może przebywać około 1,5 mln Ukraińców, którzy przybyli do kraju po 24 lutego .

Polska pozostaje jednym z głównych sojuszników Ukrainy w wojnie z Rosją. Prezydent RP Andrzej Duda zadeklarował , że Polska „będzie wspierać Ukrainę do ostatniego dnia jej walki”.

UE kontynuuje wsparcie finansowe dla Ukrainy od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat

Ukraińskie Siły Powietrzne uderzają w cztery skupiska wroga na lewym brzegu Dniepru

Next Article

Ukraiński snajper zabija trzech i rani dwóch rosyjskich żołnierzy w ciągu pięciu minut

Related Posts
Total
0
Share