Administracja Bidena potwierdziła, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest w drodze do USA

Wołodymyr Zełenski, Prezydent Ukrainy
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Zełenski wygłosi przemówienie na wspólnej sesji Kongresu, podczas której posłowie debatują nad największą jak dotąd amerykańską pomocą finansową dla Ukrainy.

Oprócz spotkania z prezydentem Joe Bidenem, Zełenski ma przemawiać w Kongresie w środę po południu, ponieważ prawodawcy planują wydać więcej pieniędzy dla Ukrainy w swoim najnowszym rachunku wydatków o wartości 1,7 biliona dolarów. Budżet obejmuje ponad 45 miliardów dolarów na nową pomoc wojskową i humanitarną dla jego kraju.

W oświadczeniu prasowym administratora Bidena w środę rano stwierdzono, że przemówienie Zełenskiego na wspólnej sesji Kongresu zademonstruje „silne, ponadpartyjne poparcie dla Ukrainy”.

W oświadczeniu czytamy;

„Wizyta podkreśli niezłomne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, w tym poprzez udzielanie pomocy gospodarczej, humanitarnej i wojskowej”

W swoim oficjalnym oświadczeniu Biały Dom dodał, że prezydent Biden wzywa świat do wsparcia Ukrainy.

„Trzysta dni temu Rosja rozpoczęła brutalny atak na Ukrainę. W odpowiedzi prezydent Biden zebrał świat, by wesprzeć naród Ukrainy w obronie jego suwerenności i integralności terytorialnej” – czytamy w oświadczeniu. „Podczas wizyty prezydent Biden ogłosi znaczący nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, aby pomóc Ukrainie obronić się przed rosyjską agresją”.

Zełenski ma się spotkać z prezydentem Bidenem w środę o godzinie 14:00 na South Lawn. Stamtąd obaj przeniosą się na dwustronne spotkanie w Gabinecie Owalnym. Program kończy się wystąpieniem Zełenskiego w Kongresie o 16:30 ( według czasu w Waszyngton, D.C. ).

Biuro Zełenskiego wydało również oświadczenie w środę rano potwierdzające, że trwa podróż do USA, dodając, że ukraiński prezydent właśnie wrócił z wizyty u obrońców pierwszej linii w Bachmucie:

„21 grudnia spotka się w Waszyngtonie z prezydentem USA Josephem Bidenem, z którym omówi kompleksową współpracę obu krajów, w szczególności w zakresie wzmacniania odporności i zdolności obronnych Ukrainy, wspierania jej suwerenności i przywracania terytorialnej integralność.

„Głowa państwa wygłosi również przemówienie na wspólnej sesji obu izb Kongresu USA oraz przeprowadzi szereg spotkań bilateralnych”.

Rozległe środki bezpieczeństwa były już w toku w stolicy kraju w środę rano, gdy dystrykt przygotowywał się do wizyty wysokiego szczebla.

Już o 4:30 można było zobaczyć krążowniki policji Kapitolu ustawione w kolejce przed budynkiem Kapitolu wraz z cementowymi barykadami blokującymi drogi prowadzące do budynku.

W imieniu ponadpartyjnych przywódców Kongresu przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Kalifornii wysłała list do Zełenskiego, zachęcając go do wizyty w Waszyngtonie, w liście wyjaśniającym „ogromny szacunek i podziw” przywódców dla ukraińskiego prezydenta.

„W obliczu przerażających okrucieństw Putina ukraińscy bojownicy o wolność zainspirowali świat żelazną wolą i niezłomnym duchem do walki z brutalną, nieuzasadnioną inwazją Rosji” – napisała Pelosi. „W tej mrocznej chwili wasze odważne, patriotyczne, niestrudzone przywództwo zgromadziło nie tylko wasz lud, ale cały świat, aby dołączył do pierwszej linii frontu walki o wolność”.

Według Associated Press oczekująca pomoc byłaby największą kwotą pomocy finansowej USA dla Ukrainy od początku wojny i ma na celu wsparcie walki z Rosją w nadchodzących miesiącach.

Oczekuje się również, że Kongres ogłosi w środę duży pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,8 miliarda dolarów, który obejmie baterię rakiet Patriot i precyzyjnie kierowane bomby dla ukraińskich myśliwców.

Według AP amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że pakiet obejmie około 1 miliarda dolarów broni z zapasów Pentagonu i 800 milionów dolarów finansowania za pośrednictwem Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy, zgodnie z AP.

Chociaż oczekuje się, że ogromny rachunek wydatków uzyska poparcie wielu Republikanów w Izbie Reprezentantów i Senacie, nie wszyscy zgadzają się na dodatkowe fundusze. Niektórzy republikańscy prawodawcy argumentowali, że nowa runda pomocy, która zwiększy zaangażowanie USA w wojnę do ponad 110 miliardów dolarów, jest niewłaściwa bez większej odpowiedzialności.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Dr Zbigniew Martyka zawieszony dyscyplinarnie

Dr Zbigniew Martyka zawieszony dyscyplinarnie

Next Article
TikTok ban, newsinsider

University of Oklahoma banuje TikToka po tym, jak zarządzenie gubernatora Stitta powołuje się na „obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego”

Related Posts
Total
0
Share