CNN ujawnia nagranie rosyjskich żołnierzy strzelających do dwóch cywilów pod Kijowem

Rosyjscy żołnierze zastrzelili cywilów

Rosyjscy żołnierze zastrzelili dwóch nieuzbrojonych cywilów, którzy odchodzili po starciu na obrzeżach Kijowa.

Nagranie wideo opublikowało CNN.

„Oboje cywile zginęli po bezdusznej strzelaninie, która jest sprzeczna z tak zwanymi zasadami wojny, które zabraniają atakowania cywilów” – czytamy w raporcie.

CNN zidentyfikowało ofiary. Jednym z nich był właściciel splądrowanego salonu samochodowego. Drugim był Leonid Plyats, 68-letni dziadek, który pracował tam jako strażnik.

Film przedstawia dwóch cywilów rozmawiających z rosyjskimi żołnierzami, którzy próbowali włamać się do firmy. Kilka minut później cywile zaczęli wracać do swojego posterunku, ale żołnierze otworzyli ogień.

Obrazy z kamer bezpieczeństwa uchwyciły pierwszą rosyjską próbę zdobycia Kijowa w marcu 2022 roku. Na głównej drodze do stolicy walki były zaciekłe, ponieważ siły ukraińskie walczyły z rosyjskimi wojskami i tankowcami, aby powstrzymać natarcie.

„Ale to, co wydarzyło się 16 marca poza salonem samochodowym, nie było bitwą między żołnierzami ani nawet żołnierzami i uzbrojonymi cywilami. […] To było tchórzliwe zabójstwo z zimną krwią dwóch nieuzbrojonych mężczyzn” – zauważyła CNN.

Po strzelaninie pięciu rosyjskich żołnierzy włamało się i zaczęło plądrować przedsiębiorstwo. Leonid Plyats wciąż żył. Film pokazuje, że został ranny w nogi, zawiązuje coś, co wygląda jak opaska uciskowa, wokół uda i kuśtyka z powrotem do swojego posterunku. Tam wykonuje telefon, żeby wezwać pomoc. Wezwanie to trafiło do jego rodaków, większej liczby obywateli Ukrainy, którzy zostali, aby bronić swoich osiedli.

Ukraińscy bojownicy-ochotnicy próbowali ratować Płyata, wymieniając ogień z siłami rosyjskimi, usiłując do niego dotrzeć. Ale mężczyzna zmarł przed budką strażniczą.

Sprawa jest obecnie kwalifikowana przez ukraińskich prokuratorów jako zbrodnia wojenna.

Przypominamy, że niektóre części obwodu kijowskiego, obwodu czernihowskiego i obwodu sumskiego znajdowały się pod rosyjską okupacją od ponad miesiąca. Na początku kwietnia 2022 roku tereny te zostały wyzwolone od rosyjskich najeźdźców.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Elon Musk, Trump, Twitter

Elon Musk mówi, że pozwoli Trumpowi wrócić na Twitter

Next Article

Rosji nie udało się przywrócić zdolności bojowej jednostek wycofanych z Ukrainy

Related Posts
Total
0
Share