Diety wysokobiałkowe i niskowęglowodanowe – wyjaśnienie

diety wysokobialkowe, odchudzanie, utrata wagi
diety wysokobialkowe, odchudzanie, utrata wagi

Skuteczne plany odchudzania?

Diety wysokobiałkowe i niskowęglowodanowe, takie jak dieta Atkinsa, są szeroko promowane jako skuteczne plany odchudzania. Programy te ogólnie zalecają, aby osoby na diecie otrzymywały od 30% do 50% swoich kalorii z białka.

Dla porównania, American Heart Association, National Cholesterol Education Program i American Cancer Society zalecają dietę, w której mniejszy procent kalorii pochodzi z białka.

American Heart Association zaleca, aby 10% – 35% dziennych kalorii pochodziło z białka. To około 46 gramów białka dla dorosłych kobiet i 56 gramów dla dorosłych mężczyzn.

Jak działają diety niskowęglowodanowe?

Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Bez wystarczającej ilości węglowodanów na energię organizm rozkłada tłuszcz na ketony. Ketony stają się wówczas głównym źródłem paliwa dla organizmu. Kiedy ketony stają się głównym źródłem paliwa, wprowadza to organizm w stan zwany ketozą .

Kiedy twoje zapasy tłuszczu staną się głównym źródłem energii, możesz stracić na wadze.

Ryzyko związane z dietami wysokobiałkowymi i niskowęglowodanowymi

Niektórzy eksperci wyrazili zaniepokojenie dietami wysokobiałkowymi o niskiej zawartości węglowodanów.

  • Wysoki cholesterol. Niektóre źródła białka – takie jak tłuste kawałki mięsa, pełne produkty mleczne i inne wysokotłuszczowe produkty spożywcze – mogą podnosić poziom cholesterolu , zwiększając ryzyko chorób serca . Jednak badania wykazały, że osoby na diecie Atkinsa przez okres do 2 lat faktycznie miały obniżony poziom „złego” cholesterolu.
  • Problemy z nerkami. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z nerkami, spożywanie zbyt dużej ilości białka dodatkowo obciąża nerki . Może to pogorszyć czynność nerek.
  • Osteoporoza i kamienie nerkowe. Kiedy jesteś na diecie wysokobiałkowej , możesz oddawać więcej wapnia niż zwykle. Istnieją sprzeczne raporty, ale niektórzy eksperci uważają, że może tozwiększyć prawdopodobieństwo osteoporozy i kamieni nerkowych.

Czy dieta niskowęglowodanowa jest dla Ciebie odpowiednia?

Jeśli rozważasz dietę wysokobiałkową, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby sprawdzić, czy jest dla Ciebie w porządku. Mogą pomóc Ci w opracowaniu planu, który zapewni Ci wystarczającą ilość owoców i warzyw oraz chude produkty białkowe.

Pamiętaj, że utrata masy ciała, która trwa, zwykle opiera się na zmianach, z którymi możesz żyć przez długi czas, a nie na tymczasowej diecie.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
dieta wysokobialkowa, odchudzanie

Dieta wysokobiałkowa na odchudzanie

Next Article
diety alkaliczne, odchudzanie

Przegląd planu diety alkalicznej: czy to działa?

Related Posts
Total
0
Share