Przegląd planu diety alkalicznej: czy to działa?

diety alkaliczne, odchudzanie
diety alkaliczne, odchudzanie

Obietnice

Gwiazdy Hollywood uwielbiają to, co uwielbiają hollywoodzkie gwiazdy: dieta zasadowa – znana również jako dieta alkaliczna lub kwaśna – może pomóc schudnąć i uniknąć problemów, takich jak zapalenie stawów i rak. Teoria głosi, że niektóre pokarmy, takie jak mięso, pszenica, rafinowany cukier i przetworzona żywność, powodują, że organizm wytwarza kwas, który jest szkodliwy dla Ciebie.

Tak więc, zgodnie z „nauką” stojącą za tą dietą, spożywanie określonych pokarmów, które powodują, że organizm jest bardziej zasadowy, może chronić przed tymi chorobami, a także zrzucać kilogramy. Dieta alkaliczna naprawdę trafiła do publiki, kiedy Victoria Beckham napisała na Twitterze o książce kucharskiej diety alkalicznej w styczniu 2013 roku.

Co możesz, a czego nie możesz jeść

Większość owoców i warzyw , soi i tofu, a także niektóre orzechy, nasiona i rośliny strączkowe to żywność promująca alkaliczność, więc są one pożądane.

Nabiał, jajka, mięso, większość zbóż i przetworzona żywność, taka jak konserwy i pakowane przekąski oraz dania gotowe, są kwaśne i nie są dozwolone.

Większość książek, w których zachwala się dietę zasadową, mówi, że nie powinno się też spożywać alkoholu ani kofeiny .

Poziom wysiłku: wysoki

Będziesz wycinać wiele pokarmów, do których jesteś przyzwyczajony.

Ograniczenia: wiele produktów spożywczych jest zabronionych, podobnie jak alkohol i kofeina .

Gotowanie i zakupy: owoce i warzywa można kupić w sklepie spożywczym. Nauczenie się przygotowywania i gotowania posiłków przy użyciu świeżej żywności może trochę potrwać.

Spotkania osobiste: Nie.

Ćwiczenia : nie wymagane.

Czy pozwala na ograniczenia lub preferencje?

Wegetarianie i weganie: ta dieta jest głównie po to, aby stać się całkowicie wegetariańskim. Działa również w przypadku wegan, ponieważ nabiał jest zabroniony.

Bezglutenowe: dieta wyklucza pszenicę, ale aby całkowicie uniknąć glutenu, musisz dokładnie sprawdzić etykiety żywności, ponieważ gluten znajduje się nie tylko w pszenicy.

Oprócz pszenicy dieta eliminuje większość innych głównych czynników wywołujących alergie pokarmowe, w tym mleko, jajka, orzeszki ziemne, orzechy włoskie, ryby i skorupiaki. Jest również dobra dla osób, które starają się unikać tłuszczu i cukru.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć

Koszt: wiele witryn zawierających informacje o diecie alkalicznej oferuje również kursy, książki, suplementy oraz wodę alkaliczną, żywność i napoje. Nie musisz kupować tych rzeczy, aby przestrzegać ten rodzaj diety. W Internecie jest wiele bezpłatnych tabel żywności alkalicznej, które zawierają listę produktów, które można kupić w sklepie spożywczym.

Wsparcie: to dieta, którą stosujesz samodzielnie.

Co mówi dr Melinda Ratini:

Czy to działa?

Może, ale nie z powodów, które twierdzi.

Najpierw trochę chemii: poziom pH określa, jak coś jest kwaśne lub zasadowe. PH 0 jest całkowicie kwaśne, a pH 14 jest całkowicie zasadowe. PH 7 jest neutralne. Te poziomy różnią się w całym ciele. Twoja krew jest lekko zasadowa, o pH między 7,35 a 7,45. Twój żołądek jest bardzo kwaśny, o pH 3,5 lub niższym, więc może rozkładać żywność. Twój mocz zmienia się w zależności od tego, co jesz – w ten sposób twoje ciało utrzymuje stały poziom we krwi.

Dieta alkaliczna twierdzi, że pomaga Twojemu organizmowi utrzymać odpowiedni poziom pH krwi. W rzeczywistości nic, co jesz, nie zmieni znacząco pH twojej krwi. Twoje ciało pracuje, aby utrzymać pH na stałym poziomie.

Ale pokarmy, które powinieneś jeść na diecie alkalicznej, są dobre dla Ciebie i wspomagają zdrową utratę wagi : dużo owoców i warzyw oraz dużo wody. Unikanie cukru, alkoholu i przetworzonej żywności jest również zdrową radą dotyczącą odchudzania.

Jeśli chodzi o inne oświadczenia zdrowotne, istnieją pewne wczesne dowody na to, że dieta uboga w produkty kwasotwórcze, takie jak białko zwierzęce (jak mięso i ser) i chleb, a bogata w owoce i warzywa, może pomóc w zapobieganiu kamieniom nerkowym, utrzymaniu silnych kości i mięśni, poprawiają zdrowie serca i pracę mózgu, zmniejszają ból krzyża i zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2. Ale badacze nie są jeszcze pewni niektórych z tych twierdzeń.

Ludzie, którzy wierzą w dietę zasadową, twierdzą, że chociaż żywność wytwarzająca kwas zmienia równowagę pH tylko na chwilę, jeśli ciągle zmieniasz pH krwi, możesz spowodować długotrwałą kwasowość.

Jest dobra w pewnych warunkach?

Przestrzeganie diety zasadowej oznacza wybieranie owoców i warzyw zamiast produktów o wyższej kaloryczności i zawartości tłuszczu. Unikniesz także gotowych potraw, które często zawierają dużo sodu.

To świetna wiadomość dla zdrowia serca, ponieważ te kroki pomagają obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, które są dużymi czynnikami ryzyka chorób serca.

Osiągnięcie zdrowej wagi jest również ważne w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy i choroby zwyrodnieniowej stawów .

Niektóre badania wykazały, że środowisko zasadowe może sprawić, że niektóre leki stosowane w chemioterapii będą bardziej skuteczne lub mniej toksyczne. Ale nie wykazano, że dieta zasadowa może to zrobić lub pomóc w zapobieganiu rakowi. Jeśli masz raka, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dietetykiem o swoich potrzebach żywieniowych przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety.

Ostatnie słowo

Nacisk na owoce i warzywa, które są podstawą diety alkalicznej, daje obietnicę zdrowej utraty wagi. Nie są wymagane żadne specjalne narzędzia ani dodatki.

Największy sukces odniesiesz, jeśli lubisz wybierać i eksperymentować z nowymi potrawami oraz uwielbiasz gotować.

Ale przestrzeganie diety zasadowej będzie trudne dla wielu ludzi.

Wiele ulubionych potraw, które są dozwolone z umiarem w innych planach (w tym chude mięso, niskotłuszczowy nabiał, chleb i słodycze) jest tutaj zabronionych. Białko jest ograniczone do źródeł pochodzenia roślinnego, takich jak fasola i tofu. Oznacza to, że będziesz musiał upewnić się, że masz wystarczającą ilość białka i wapnia .

Jedzenie poza domem również może być wyzwaniem. Jeśli dużo podróżujesz do pracy lub masz napięty harmonogram, możesz czuć się zagubiony przez cały wybór jedzenia i przygotowania.

Wreszcie, wiele diet alkalicznych nie uwzględnia głównego czynnika utraty wagi i dobrego samopoczucia: ćwiczeń. Powinieneś uwzględnić sprawność fizyczną w każdym wybranym planie zdrowego żywienia . American Heart Association i CDC zalecają co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo. Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub jesteś w złej kondycji, najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
diety wysokobialkowe, odchudzanie, utrata wagi

Diety wysokobiałkowe i niskowęglowodanowe - wyjaśnienie

Next Article
dieta przeciwzapalna Andrew Weila

Dieta przeciwzapalna Andrew Weila

Related Posts
Total
0
Share