TOP 7 Najlepsze alternatywy dla YouTube

TOP 7 serwisów alternatywnych dla YouTube, czyli gdzie oglądać materiały wideo, jeśli YT nie spełnia naszych oczekiwań

YouTube jest niekwestionowanym liderem wśród portali wideo: ponad miliard użytkowników surfuje po YouTube, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich internautów. Nie ma co do tego wątpliwości; platforma od dawna jest uznawana za skuteczne narzędzie marketingowe. Filmy można przesyłać za pomocą zaledwie kilku kliknięć i można je łatwo osadzać w dowolnej zewnętrznej witrynie internetowej za pomocą automatycznie generowanych kodów HTML. Jego zakres funkcji i łatwość obsługi utrudnia konkurencyjnym portalom wejście na rynek, ale jakie są właściwie alternatywy dla YouTube?

Niektóre alternatywy obejmują usługi takie jak Dailymotion, DTube, Vimeo, Twitch , Vevo, Odysee, Flickr i Metacafe, które oferują prywatnym i profesjonalnym użytkownikom szeroki zakres opcji publikowania lub przeglądania treści. Oto przegląd siedmiu najlepszych alternatyw YouTube.

Rumble

Rumble to kanadyjska platforma wideo, której działalność rozpoczęła się w 2013 roku. Przez pierwsze siedem lat figurowania Rumble w sieci, na treści składały się głównie tak zwane materiały wiralowe (wideo, newsy z innych mediów). W tym czasie Rumble publikowało swoje treści także na kanale YouTube pod tą samą nazwą. Jednak w sierpniu 2020 roku przedstawiciel serwisu, Devin Nunes, oskarżył YouTube o nadmierną cenzurę wobec swojego kanału i zaczął publikować filmy głównie właśnie na Rumble. Wkrótce dołączyli do niego znani konserwatyści i choć wśród materiałów nie brakuje tych, które poruszają teorie spiskowe, to na platformie absolutnie zakazana jest pornografia, treści rasistowskie, treści chronione prawami autorskimi czy treści nielegalne. Badacze mediów zauważają, że po wyborach prezydenckich 2020 w USA, wielu konserwatywnych użytkowników Twittera, Facebooka i YouTube’a wyemigrowało właśnie na Rumble. Być może zainteresuje Was też fakt, że 11 stycznia 2021 roku, Rumble złożyło związany z wynikami wyszukiwania pozew antymonopolowy przeciw Google (po wpisaniu frazy “rumble” w wyszukiwarkę Google, ta “wyrzuca” nie witrynę Rumble, a link do kanały Rumble na YT, co zmniejsza oglądalność niezależnej witryny). Strona ma aplikację dedykowaną zarówno Androidowi, jak i iOS.

Dailymotion

Dailymotion to portal wideo z Francji i jest obecnie jedną z najlepszych alternatyw YouTube, zwłaszcza w swoim kraju, gdzie liczba użytkowników jest bardzo wysoka. Podobnie jest w wielu innych krajach, gdzie Dailymotion znajduje się na drugim miejscu, tuż za YouTube. Firma szacuje, że jej światowa liczba użytkowników wynosi około 314 milionów, a każdego miesiąca w Dailymotion odtwarzanych jest 3,5 miliarda filmów .

Dailymotion zdobywa punkty dzięki specyfikacji przesyłania: pliki wideo mogą mieć rozmiar do 2 GB i długość do 60 minut (ograniczenia nie dotyczą zaawansowanych użytkowników). Obsługiwanych jest wiele formatów wideo i audio, dzięki czemu przesyłający mogą wybierać między plikami .mov , .mpeg4 , .mp4 , .avi i .wmv . Zaleca się, aby użytkownicy używali H.264 jako kodeka wideo i AAC z szybkością klatek 25 FPY jako kodeka audio. Możliwa jest rozdzielczość do 3840 x 2160 (4K). To sprawia, że ​​portal jest szczególnie odpowiedni dla wymagających przesyłających: duże pliki są tak samo mile widziane, jak jakość obrazu.

Układ jest przejrzysty i intuicyjny. Osadzanie i udostępnianie filmów na platformach zewnętrznych jest również bardzo proste: wystarczy jedno kliknięcie, a kod HTML jest generowany automatycznie.

Istnieje jeszcze więcej funkcji dla „partnerów”, ponieważ nie tylko YouTube możesz zarabiać. Możesz także zarabiać na filmach w Dailymotion, dostosowywać odtwarzacz i nadzorować przychody za pomocą narzędzia do analizy. To sprawia, że ​​Dailymotion jest jedną z najlepszych alternatyw dla YouTube, szczególnie dla blogerów, którzy chcą udostępniać swoje treści za opłatą lub oferować oddzielne treści premium. Jeśli chcesz korzystać z monetyzacji witryny Dailymotion, możesz aktywować swoją witrynę lub osadzić specjalny widżet od dostawcy. Niektórzy znani partnerzy już biorą udział w tym programie, w tym CNN.

Dailymotion oferuje imponującą gamę aplikacji: alternatywa YouTube jest używana na wielu inteligentnych telewizorach, dekoderach i Sony PlayStation i można ją wygodnie oglądać z sofy. Z usługi można również korzystać za pośrednictwem aplikacji na system iOS lub Android.

DTube

W 2016 roku amerykańska firma Steemit uruchomiła platformę społecznościową i blogową o tej samej nazwie, która pozwala na zdecentralizowane udostępnianie treści w różnych formatach na podstawie blockchain . Filmy są przesyłane za pośrednictwem alternatywnego serwisu YouTube DTube , który jest częścią sieci Steemit. DTube jest oparty na protokole IPFS, który umożliwia rozproszone przechowywanie przesłanych filmów na różnych komputerach zaangażowanych w łańcuch bloków – w przeciwieństwie do YouTube, który przechowuje wszystkie dane na serwerach Google.

Za produkcję nowych bloków dla blockchain Steem odpowiadają „liderzy” DTube (obecnie 10 partii), których określają wszyscy użytkownicy w procesie głosowania. Wszyscy zarejestrowani użytkownicy, którzy mogą otrzymać nagrody w postaci kryptowaluty za przesłanie wideo oraz za polubienie i komentowanie. Dużą przewagą nad YouTube i wieloma innymi platformami wideo jest to, że DTube jest całkowicie wolny od reklam.

Vimeo

Vimeo to amerykański serwis wideo, który wystartował w 2004 roku i specjalizuje się w ambitnych artystycznie filmach. Nic więc dziwnego, że serwis został założony przez filmowców i reżyserów, którzy chcieli zapewnić platformę dystrybucji swojej pracy. Na przykład na tej platformie można znaleźć wiele imponujących krótkich filmów, filmów dokumentalnych, a nawet teledysków. Jeśli interesuje Cię niezależna produkcja, Vimeo oferuje jedną z najwyższej jakości alternatyw dla YouTube. Strony internetowe korzystające z tej platformy to marriott.com, gap.com i thewirecutter.com.

Vimeo twierdzi, że jest platformą wymiany kreatywnych umysłów, co znajduje odzwierciedlenie na stronie internetowej. Usługa oferuje swoim użytkownikom hojne ramy do przesyłania filmów, które są najwyższej jakości. Podstawowa wersja jest darmowa i pozwala na wgranie 500 MB tygodniowo. Z „Vimeo Plus” ilość ta wzrasta do 5 GB tygodniowo, a do 20 GB tygodniowo z „Vimeo Pro”, gdzie można również publikować krótkie filmy w rozdzielczości 4K ultra-HD. Jeśli chodzi o przesyłanie, nie ma prawie żadnych ograniczeń, przynajmniej nie w przypadku kont profesjonalnych. Tylko dane obrazu są automatycznie zmniejszane, jeśli podczas przesyłania wideo przekroczy 60 klatek na sekundę.

Wersja Pro pozwala dodać trzech członków zespołu do swojego konta, dostosować odtwarzacz i sprzedawać treści za pomocą wideo na żądanie. Dostępny jest również rozbudowany pakiet z różnymi narzędziami, programami analitycznymi oraz całkowicie pozbawiony reklam interfejs użytkownika. Dostawcy komercyjni otrzymują do 5 TB (terabajtów) przestrzeni dyskowej w „Vimeo Business” bez tygodniowych ograniczeń. Do dziesięciu członków zespołu może korzystać z narzędzi marketingowych i narzędzi przepływu pracy z tego rodzaju kontem. W wersji Pro można aktywować nową funkcję przesyłania strumieniowego na żywo (w tym 7 TB przestrzeni dyskowej).

Ponadto w centrum pomocy znajduje się wiele samouczków wideo, które zapewniają wsparcie w zakresie korzystania z platformy. Vimeo rozmawia przede wszystkim z profesjonalnymi filmowcami, menedżerami marketingu i artystami. To z kolei oznacza, że ​​za wiele głównych funkcji tej alternatywy YouTube trzeba zapłacić.

Użytkownicy mogą czerpać korzyści z innowacyjnych treści w wersji darmowej i w pełni korzystać z licznych aplikacji: Vimeo jest również dostępne na mobilnych systemach operacyjnych, takich jak smartfony z systemem Android, iOS i Windows. Ponadto z usługi można korzystać na różnych urządzeniach we własnym salonie, np. na Chromecaście, Apple TV, Xbox 360, czy telewizorach Smart TV takich producentów jak Panasonic, Philips, Samsung. Kompetentna społeczność Vimeo zapewnia użyteczną pomoc i cenne informacje zwrotne na temat przesyłanych plików.

BitChute

BitChute zawiera w swojej bibliotece materiałów wideo takie nagrania, których YouTube, pisząc wprost, nie toleruje. Mowa przede wszystkim o teoriach spiskowych. Sporo tu też materiałów przedstawiających światopogląd skrajnie prawicowy. Od czasu do czasu BitChute oskarża się nawet o szerzenie mowy nienawiści, czego należy mieć świadomość przed ewentualnym zagłębieniem się w ów serwis. Portal powstał w 2017 roku, zaś jego założycielem był Brytyjczyk Ray Vahey. Obecnie miesiąc w miesiąc generuje on ponad 20 milionów odsłon. BitChute nie zarabia na reklamach, jednak pozwala na przesyłanie (np. PayPalem) środków na konta poszczególnych twórców. Chociaż, jak już wspomnieliśmy, BitChute kojarzy się najmocniej z materiałami gospodarczo-społeczno-politycznymi, to znajdziemy tu też takie kategorie filmów jak sztuka, moda, edukacja, finanse, sport, podróże, nauka i technologia czy wiara i duchowość.

Metacafe – teraz już VideosHub

VideosHub, a jeszcze do niedawna Metacafe, to serwis, który powstał w lipcu 2003 roku. Zawiera wideo przeróżnych kategorii, od newsów i nauki, po rozrywkę, sport, zwierzęta, motoryzacje, a kończąc nawet na treściach dla dorosłych. Same filmiki są raczej krótkie – trwają zwykle kilka lub kilkanaście sekund, a ich jakość jest słaba. VideosHub to raczej serwis, który może być lekiem na nudę, ponieważ nie sposób znaleźć tam coś profesjonalnego, ale samo przeglądanie wciąga.

Utreon

Utreon to kolejna kanadyjska platforma wideo nowej generacji stworzona, aby zrewolucjonizować wideo dzięki doskonałej technologii, pięknemu wzornictwu i niesamowitym funkcjom. Serwis zaczął działać mianowicie w 2019 roku. Sam twórca serwisu nie ukrywa, że został on przygotowany, aby ostatecznie bezpośrednio konkurować z YouTubem.

W opisie serwisu czytamy: “Utreon to platforma wideo nowej generacji, w którą zaimplementowano płatności, dzięki którym twórcy mogą się rozwijać. Naszą misją jest zapewnienie najwyższej jakości usług, przejrzystych zasad i przejrzystej monetyzacji, a także większej liczby opcji generowania przychodów”.

Serwis zbudowany jest, bez zaskoczenia, w oparciu o kategorie takie jak: anime, motoryzacja, moda, biznes, edukacja, broń palna, jedzenie, gaming, historia czy muzyka. Kategorii jest łącznie 30, a więc całkiem sporo, a i materiałów jest już niemało. Dodatkowo, boczna belka w serwisie podsuwa najczęściej odwiedzane kanały twórców. Z pewnością warto zaineresować się tym portalem.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia; W pełni zaszczepieni są na drodze do katastrofy

Next Article

Fałszerstwo przy badaniach dopuszczenia III fazy szczepionki

Related Posts
Total
0
Share