UE, 42 kraje wzywają Rosję do wycofania sił z Zaporoskiej elektrowni jądrowej

Tom Cruise, newsinsider
Tom Cruise, newsinsider

UE i 42 kraje wezwały Rosję do natychmiastowego wycofania swoich sił zbrojnych z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (NPP) i całej Ukrainy.

W niedzielę na stronie internetowej delegacji UE przy Międzynarodowych Organizacjach w Wiedniu opublikowano wspólne oświadczenie z 12 sierpnia w sprawie sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

.

„Wzywamy Federację Rosyjską do natychmiastowego wycofania swoich sił zbrojnych i całego innego nieuprawnionego personelu z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, jej najbliższego otoczenia i całej Ukrainy, aby operator i władze ukraińskie mogły wznowić swoje suwerenne obowiązki w ramach uznanych międzynarodowo granic Ukrainy a legalny personel operacyjny może wykonywać swoje obowiązki bez ingerencji z zewnątrz, gróźb lub niedopuszczalnie trudnych warunków pracy” – czytamy w oświadczeniu.

Dodano, że umożliwiłoby to również „MAEA przeprowadzenie weryfikacji zgodnie z zobowiązaniami Ukrainy w zakresie zabezpieczeń w bezpiecznych warunkach i terminowo”.

UE i 42 kraje podkreśliły, że rozmieszczenie rosyjskiego personelu wojskowego i uzbrojenia w obiekcie jądrowym „jest niedopuszczalne i lekceważy zasady bezpieczeństwa, ochrony i zabezpieczeń, które wszyscy członkowie MAEA zobowiązali się przestrzegać”.

Wyrazili również poparcie dla pracy MAEA i jej dyrektora generalnego, aby pomóc Ukrainie w obszarach bezpieczeństwa jądrowego i wdrażania zabezpieczeń podczas trwającej agresji Rosji na Ukrainie, „przy jednoczesnym poszanowaniu pełnej suwerenności Ukrainy nad jej terytorium i infrastrukturą”. ”.

„Zdecydowanie potępiamy wykorzystywanie przez Rosję dezinformacji w celu usprawiedliwienia jej nielegalnych działań na Ukrainie. Społeczność międzynarodowa pociągnie Rosję do odpowiedzialności za jej agresję, a Rosja musi ponieść pełną odpowiedzialność za jej niezgodne z prawem działania na Ukrainie” – czytamy w dokumencie.

Oświadczenie zostało wydane w imieniu Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Kanady, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Niemiec, Grecji, Węgier, Islandii, Irlandii, Włoch, Japonii, Łotwy, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Czarnogóra, Niderlandy, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Norwegia, Polska, Portugalia, Republika Korei, Republika Mołdawii, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Turcja, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii oraz Irlandia Północna, Stany Zjednoczone Ameryki, a także Unia Europejska.

EJ Zaporoże to największa elektrownia jądrowa w Europie. Wojska rosyjskie zdobyły stację 4 marca. Od tego czasu najeźdźcy rozmieszczają tam sprzęt wojskowy i amunicję.

Siły rosyjskie od 5 sierpnia regularnie ostrzeliwują elektrownię jądrową Zaporoże.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Unia Europejska: Rosja musi natychmiast przekazać kontrolę nad ZNPP Ukrainie

Next Article
MrBeast, newsinsider

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły w ten weekend dwa rosyjskie śmigłowce Ka-52

Related Posts
Total
0
Share