Unia Europejska: Rosja musi natychmiast przekazać kontrolę nad ZNPP Ukrainie

Unia Europejska potępia działania wojskowe Rosji wokół zaporoskiej elektrowni jądrowej i wzywa Federację Rosyjską do natychmiastowego przekazania kontroli nad elektrownią Ukrainie.

„UE potępia działania wojskowe Rosji wokół największej w Europie elektrowni atomowej w Zaporożu. To poważne i nieodpowiedzialne naruszenie zasad bezpieczeństwa jądrowego i kolejny przykład lekceważenia przez Rosję norm międzynarodowych. Domagamy się, aby Rosja natychmiast przekazała Ukrainie kontrolę nad elektrownią w Zaporożu i powstrzymała się od wszelkich działań zagrażających jej bezpieczeństwu” – czytamy w oświadczeniu delegacji UE wygłoszonym na posiedzeniu Specjalnej Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

UE podkreśla również, że obserwatorzy MAEA muszą mieć bezpłatny i nieograniczony dostęp do zaporoskiej elektrowni jądrowej w celu weryfikacji bezpieczeństwa jej operacji.

MAEA nie była w stanie odwiedzić obiektu przejętego przez Rosjan na południu Ukrainy od czasu wybuchu wojny.

Rosyjscy najeźdźcy uderzają w elektrownię jądrową Zaporoż. W szczególności rakiety uderzyły w obszar w pobliżu suchych beczek. Ponadto, według danych firmy Energoatom, w wyniku ostrzału uległa uszkodzeniu stacja azotowo-tlenowa i połączony budynek pomocniczy. Nadal istnieje ryzyko wycieku wodoru i rozpylania substancji radioaktywnych, a zagrożenie pożarowe jest również wysokie. Dodatkowo uszkodzone zostały trzy czujniki monitoringu promieniowania na terenie ZNPP.

6 sierpnia ukraiński wywiad potwierdził, że armia rosyjska zaminowała jednostki energetyczne zaporoskiej elektrowni jądrowej.

Prezydent Energoatomu Petro Kotin poinformował, że rosyjski personel Rosatomu przekazał zaporoskiej elektrowni jądrowej specjalne oprogramowanie, aby ponownie połączyć ją z Krymem. Warunkiem jest poważne uszkodzenie linii komunikacyjnych ZNPP, które łączą zakład z ukraińskim systemem energetycznym.

Elektrownia jądrowa Zaporoże została zdobyta przez wojska rosyjskie 4 marca. Na terenie elektrowni przebywa 500 rosyjskich żołnierzy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Wołodymyr Zełenski i Charles Michel omawiają sytuację w Zaporożu Rosyjski terror nuklearny wymaga odpowiedzi

Next Article
Tom Cruise, newsinsider

UE, 42 kraje wzywają Rosję do wycofania sił z Zaporoskiej elektrowni jądrowej

Related Posts
Total
0
Share