Zbrodnie rosyjskie w Czeczenii i na Ukrainie są identyczne – Anzor Maschadow

zbrodnie rosyjskie
zbrodnie rosyjskie

Specjalny wywiad Tatiany Popowej z synem prezydenta Czeczenii Aslanem Maschadowem, pełnomocnikiem do szczególnie ważnych zadań prezydenckich – Anzorem Maschadowem.

POPOVA: Myślę, że wiesz lepiej niż nawet Ukraińcy o metodach prowadzenia wojny w Rosji. Opowiedz o nich.

MASKHADOV: Tak, jest gorzkie doświadczenie, dwie ostatnie wojny. Chociaż walczymy od około 400 lat, stawiamy opór Rosji. Podczas tych dwóch wojen straciliśmy około 300 tysięcy cywilów. To od nich 40-45 tys. dzieci. Metody są najstraszniejsze, gorsze niż te, które kiedyś pokazywano nam kanałami w filmach o nazistach. Tych rosyjskich okupantów, rosyjskich żołnierzy, wojskowych będę nazywać tym samym słowem – są faszystami. Ich metody, jak nas zabili, jak dziś zabijają ludzi na Ukrainie – wszystko jest takie samo, te same metody.

POPOVA: To znaczy bombardowania, masowe mordy, broń chemiczna, oszustwa, dezinformacja, nazywanie przeciwnej strony nazistami, prawda?

MASKHADOV: Nawiasem mówiąc, wypowiem słowa mojego ojca. Powiedział, że pierwsza wojna rosyjsko-czeczeńska opierała się głównie na wojsku. Druga wojna rosyjsko-czeczeńska, którą rozpoczął Putin, była prowadzona głównie przez służby specjalne. Oznacza to, że jest to jawne kłamstwo, dezinformacja, propaganda, blokowanie informacji. Nie pozwalali dziennikarzom różnych organizacji na wjazd na teren naszej republiki. Jeśli będziemy rozmawiać o horrorach, będę mówił długo.

POPOVA: Powiedz i pokaż.

MASKHADOV: Lepiej ci pokażę. (Maskhadov pokazuje zdjęcia z Czeczenii, które przywiózł na pokaz).

Swoją drogą mam dokumenty, które tu przyniosłem. Tutaj np. dzieci – piątka, jedna rodzina, bomba lotnicza. To jest w górach naszej republiki. Mówiłem o faszystach, tutaj są faszystami.

POPOVA: Rosjanie.

MASKHADOV: Tak, na terytorium Iczkerii w czasie wojny. Jak torturują np. ludzi. Oto cywil, to ciało. Oto „Gwiazda” Związku Radzieckiego, oto faszystowska swastyka. To znaczy wypalony, wycięty. Pokażę ci jeszcze jedną rzecz. Oto Wania z Rosji, rosyjski okupant.

POPOVA: Czy ukradli też twoje gęsi?

MASKHADOV: Tak, gęsi zostały skradzione. Ukradli wszystko – łyżki, chochle, lodówki, bo tu kradną. Zajmowali się rzezią swoich pojazdów opancerzonych, ciężarówek i wywozili prezenty dla rodzin. Ten Wania zgłodniał i wziął dwie gęsi. Oto okropny obraz – odcięli głowy i ugotowali je w wiadrze. Mówią o odwadze wojsk rosyjskich. Widzieliśmy tę “odwagę” – to ludzka tarcza, cywile.

POPOVA: Mieliśmy też podobne ujęcia.

MASKHADOV: To znaczy rosyjski personel wojskowy, bez niego okupant nie może się obejść. Tu też jest bomba – tu leżą dzieci. To jest w górach w wojnie naszej republiki Putina. Oto pokojowy wiec. Podłożyli ładunek, wysadzili go w powietrze, a oto martwi cywile. I robią to wszystko po przegranej bitwie, kiedy nie mogą zdobyć jakiejś osady lub niektórych naszych pozycji i wyruszyć na cywilów. Jak zemsta za to.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
zbrodnie rosyjskie

Rosyjscy najeźdźcy zabili 223 dzieci na Ukrainie

Next Article
Podolak

Podolak krytykuje Miedwiediewa za oskarżanie Polski o dążenie do aneksji zachodniej Ukrainy

Related Posts
Total
0
Share