Zełenski chce szybkiego członkostwa Ukrainy w UE

Wołodymyr Zełenski, Prezydent Ukrainy
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Wołodymyr Zełenski, przemawiając przez łącze wideo na Międzynarodowej Konferencji Darczyńców Wysokiego Szczebla na rzecz Ukrainy, która odbywa się w Warszawie, powiedział, że Ukraina musi szybko wejść do Unii Europejskiej.

Prezydent Ukrainy wezwał do przyznania Ukrainie statusu kandydata w trybie przyspieszonym w czasie trwającej wojny.

„Członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej powinno stać się rzeczywistością, a nie obietnicami, perspektywami” – powiedział.

Szef ukraińskiego państwa podkreślił, że Ukraina jest gotowa na te kroki.

„Ukraina musi szybko iść w kierunku Unii Europejskiej, zyskując status kandydata, który musi być zapewniony teraz, w czasie wojny, w specjalnej przyspieszonej procedurze” – dodał.

W czwartek 5 maja w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Darczyńców Wysokiego Szczebla na rzecz Ukrainy. Zainicjowana przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premier Szwecji Magdalenę Andersson konferencja ma fundusze na rosnące potrzeby humanitarne Ukrainy. W ten sposób Polska i Szwecja starają się zmobilizować znaczące zobowiązania do wsparcia humanitarnej odpowiedzi ONZ na Ukrainie i omówić dalsze kroki w kierunku wspierania wysiłków Ukrainy w radzeniu sobie z wyzwaniami gospodarczymi stworzonymi przez wojnę. Partnerami wydarzenia są przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Według ONZ 13 milionów ludzi na Ukrainie potrzebuje takiej podstawowej pomocy humanitarnej, jak mieszkanie, żywność i lekarstwa. Dlatego zdaniem Kancelarii Premiera RP konieczne jest natychmiastowe uruchomienie pomocy międzynarodowej dla Ukrainy, która obecnie pokrywa mniej niż 15% istniejących potrzeb.

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy w wyniku rosyjskiej inwazji zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i wyjazdu za granicę, przekroczyła już 5,6 mln.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Elon Musk zawarł umowę kupna Twittera za 44 miliardy dolarów

Next Article
Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie

Międzynarodowi darczyńcy zebrali 6,5 mld dolarów dla Ukrainy w Warszawie

Related Posts
Total
0
Share