Międzynarodowi darczyńcy zebrali 6,5 mld dolarów dla Ukrainy w Warszawie

Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie
Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie

Międzynarodowa Konferencja Darczyńców Wysokiego Szczebla dla Ukrainy zdołała zebrać 6,5 mld USD na pomoc Ukrainie.

Premier Polski Mateusz Morawiecki ogłaszając wyniki Konferencji Darczyńców dla Ukrainy, potwierdził zebraną kwotę, zadeklarowaną przez zagraniczne rządy, organizacje międzynarodowe i prywatne korporacje.

„Właśnie otrzymałem informację o ostatecznej kwocie i z radością ogłaszam, że wszyscy zebraliśmy 6,5 miliarda dolarów” – powiedział polski premier, a wiadomość została przyjęta gromkimi brawami od uczestników wydarzenia.

Czytaj też: Zełenski chce szybkiego członkostwa Ukrainy w UE

Wezwał uczestników do dalszego wspierania Ukrainy i ukraińskich Bohaterów, którzy teraz strzegą Europy.

5 maja w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Darczyńców Wysokiego Szczebla na rzecz Ukrainy. Zainicjowana przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premier Szwecji Magdalenę Andersson konferencja ma fundusze na rosnące potrzeby humanitarne Ukrainy.

W ten sposób Polska i Szwecja starają się zmobilizować znaczące zobowiązania do wsparcia humanitarnej odpowiedzi ONZ na Ukrainie i omówić dalsze kroki w kierunku wspierania wysiłków Ukrainy w radzeniu sobie z wyzwaniami gospodarczymi stworzonymi przez wojnę.

Partnerami wydarzenia byli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Dziękuję, że jesteśmy dzisiaj tutaj razem. Nasze zjednoczenie oraz obecność pokazują, że nie jesteśmy obojętni na cierpienie, które powoduje ta niesprawiedliwa i brutalna wojna za naszą wschodnią granicą – mówił podczas konferencji Mateusza Morawiecki. – To wielki honor, że mogę być współgospodarzem tego wydarzenia razem z panią premier Magdaleną Andersson. Polska i Szwecja to silni partnerzy. Nigdy wcześniej nie było to tak istotne jak w obliczu dzisiejszych wydarzeń – dodał.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński tłumaczył wcześniej, że celem tej konferencji jest zebranie jak największych, dodatkowych środków przekazywanych bezpośrednio na Ukrainę”.

Władze ukraińskie deklarują, że kilkanaście milionów obywateli tego państwa potrzebuje podstawowych artykułów takich jak żywność, leki, środki higieny osobistej czy ogrzewanie. Datki zebrane podczas konferencji będą przekazywane szczególnie mieszkańcom Ukrainy wschodniej oraz tym, którzy na skutek działań wojennych musieli opuścić swoje domy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Wołodymyr Zełenski, Prezydent Ukrainy

Zełenski chce szybkiego członkostwa Ukrainy w UE

Next Article
Drony Bayraktar

Drony Bayraktar niszczą rosyjskie stanowisko dowodzenia na Wyspie Węży

Related Posts
Total
0
Share