11 niespełnionych obietnic Donalda Tuska

Donald Tusk, newsinsider
Donald Tusk, newsinsider

Obietnice Platformy Obywatelskiej z programu wyborczego, jaki ta partia miała w 2011 roku. Problem polega na tym, że w ciągu 6 lat sprawowania władzy premier Tusk złożył wiele obietnic, których nigdy nie zrealizował. Przypominamy 11 najważniejszych.

1. Obniżka podatków

Naczelną polityką mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to wszystkich – tych mniej zamożnych i tych bogatszych – mówił premier w swoim pierwszym expose wygłoszonym w 2007 roku. Od tej zapowiedzi minęło już 6 lat, w czasie których m.in. podwyższono składkę rentową i podatek VAT.

2. Drogi na Euro 2012

W przemówieniu z 2007 roku nie zabrakło deklaracji dotyczących infrastruktury. – Przyspieszymy budowę obwodnic i autostrad. Naszą ambicją będzie połączenie miast, głównych aren mistrzostw Europy 2012, siecią szybkich dróg – zapowiadał premier. Mistrzostwa Europy w Polsce były niewątpliwym sukcesem organizacyjnym a rząd Donalda Tuska w kwestii dróg zrobił nie mało. Nie zmienia faktu, że miast-gospodarzy do dziś nie połączono w pełni ukończonymi drogami szybkiego ruchu, “ekspresówkami” czy autostradami”.

3. Odchudzanie administracji

Chciałbym, żebyśmy wrócili do prostej, niewymagającej żadnych nakładów idei, która jest oczywista, i dlatego nikt w Polsce nie rozumie, dlaczego nie jest realizowana. Idei władzy skromnej, pozbawionej zbędnych przywilejów, idei taniego państwa – ogłaszał w 2007 roku Donald Tusk. Liczby są jednak nieubłagane. Według raportu Fundacji Republikańskiej, w latach 2008-12 liczba urzędników administracji centralnej wzrosła o 19 285, czyli o 10,64%. Za pracę dodatkowych urzędników podatnicy zapłacili łącznie 10,6 mld zł.

4. Powrót z emigracji

Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji bo praca tutaj zacznie się opłacać – mówił przyszły premier w spotach wyborczych z 2007 roku. Według najnowszych danych GUS w roku 2012 liczba naszych rodaków przebywających za granicą co najmniej rok zwiększyła się o 100 tys., do ok. 1,6 mln. Oznacza to, ze liczba stałych mieszkańców naszego kraju skurczyła się do 37,1 mln, a więc do poziomu z 1984 roku. Do końca 2018 roku z Polski wyjechać ma kolejne 500-800 tys. rodaków.

5. Polska w strefie euro w 2011 roku

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w 2008 roku Donald Tusk zaskoczył wszystkich deklaracją: -Składam przed przedsiębiorcami obietnicę, że naszym celem jest przystąpienie do strefy euro w 2011 r. Rząd będzie dążył do wejścia Polski do strefy euro w 2011 roku.Z biegiem czasu zapał premiera i rządu stopniał. Dziś żadne daty przystąpienia Polski do eurostrefy nie padają.

6. Powrót do niższych stawek VAT

Przyjęte w 2010 roku z inicjatywy rządu zmiany w ustawie o podatku VAT zakładały podwyżkę stawek do końca 2013 roku. Zgodnie z ustawą, w 2014 r. stawki VAT miały wrócić do poziomu z 2010 r., jeżeli na koniec 2012 roku relacja długu publicznego do PKB nie przekroczy 55 proc. Mimo że relacja w 2012 roku wyniosła 52,7 proc. – pod koniec kwietnia ubiegłego roku szef rządu nie pozostawił jednak złudzeń. – VAT nie będzie ani obniżony, ani podwyższony, tylko pozostaje taki, jaki jest – ogłosił Donald Tusk.

7. Opodatkowanie rolników

Po wygranych wyborach w 2011 roku premier wygłosił swoje drugie expose. Jedną z deklaracji “nowego-starego” premiera było opodatkowanie na zasadach ogólnych dochodów gospodarstw rolnych. – Wprowadzenie rachunkowości jest pierwszym niezbędnym krokiem, aby systematycznie, ewolucyjnie, bez wstrząsów wprowadzać także podatek dochodowy – mówił Donald Tusk. Do dziś światła dziennego nie ujrzał projekt, który by zawierał zapowiedziane zmiany.

8. Reforma KRUS

W dalszej części przemówienia dotyczącego zmian na wsi szef rządu tłumaczył, że “uporządkowanie kwestii rachunkowości rolnej umożliwi zbudowanie nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych rolników, co będzie w konsekwencji umożliwiało odejście od KRUS”. Donald Tusk argumentował, że reforma KRUS pozwoli na zmniejszenie innych obciążeń rolników, zwłaszcza podatku rolnego.- Nowe zasady, które zaczniemy wprowadzać od 2013 r. to nie jest retorsja. To jest wprowadzanie polskich rolników i polskiej wsi w powszechne systemy – tłumaczył szef rządu, ale na zapowiedziach się skończyło.

9. Zmiany w emeryturach górniczych

W drugim expose szef rządu poruszył także kwestię emerytur górniczych. – Jeśli chodzi o uprzywilejowane warunki przechodzenia na emeryturę w górnictwie, będziemy proponowali utrzymanie tych przywilejów wyłącznie dla tych, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu -poinformował premier. Do dziś przywileje górnicze zostały utrzymane na całej linii i dotyczą także osób, które nigdy nie pracowały pod ziemią.

10. Wzrost składki do OFE

25 marca 2011 roku Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym, zmniejszające składkę przekazywaną do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc. oraz zakładające osiągniecie w 2017 roku poziomu 3,5 proc. – Każda złotówka odkładana przez polskiego “składkowicza” będzie dedykowana na jego konto. Konkretnie na trzy konta; dwa ZUS-owskie, pierwszy i drugi filar, częściowo trzeci w OFE. Wiecie, co byśmy zrobili z tą ręką, która by się podniosła na te składki- zapewniał Donald Tusk. Po ostatnich zmianach w funkcjonowaniu OFE deklaracje z 2011 roku można już tylko przywoływać jako ciekawostkę.

11. Budowa elektrowni jądrowej

Platforma Obywatelska w 2011 roku obiecywała w programie wyborczym wybudowanie elektrowni atomowej, jednak nie dotrzymała słowa.

„Przygotowaliśmy podstawy prawne dla rozwoju polityki jądrowej, dzięki czemu nie ma już legislacyjnych przeszkód do budowy elektrowni atomowej w Polsce. Pełna realizacja programu polityki atomowej w Polsce podniesie poziom naszego bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii” – napisała PO w programie wyborczym w 2011 roku. Obietnica ta – za czasów rządów Donalda Tuska – nie została spełniona.

W latach 2007–2015 na przygotowanie inwestycji rząd PO-PSL wydał 800 mln zł, jednak elektrownia atomowa nie powstała.

Polityczne kłamstwa Tuska – mocne zestawienie

Jak kłamie PO … Donald Tusk opowie

O zaprezentowanych przez premiera pomysłach można dyskutować. Wśród nich nie brakuje ciekawych propozycji jak jeden podręcznik dla pierwszoklasisty czy rozliczanie PIT-ów przez administrację. Nie brak pomysłów jest jednak problemem Donalda Tuska, ale zbyt łatwe nimi szafowanie.

Konwencja KO “100 konkretów na 100 dni”.

9 września 2023 lider PO przedstawiając w Tarnowie na konwencji KO “100 konkretów na 100 dni” konkretne obietnice programowe partii podkreślił, że w ciągu pierwszych 100 dni rządów “Polki odzyskają swoją godność, swoje miejsce i swoje szczęście”

https://100konkretow.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Praca w komisji wyborczej czeka, newsinsider

Praca w komisji wyborczej czeka

Next Article
Korean Air, newsinsider

Kobieta próbowała podczas lotu otworzyć drzwi samolotu

Related Posts
Total
0
Share