Sądy w Hiszpanii nakazują przymusowe szczepienie chorych na COVID-19 mieszkańców domów opieki

Wydaje się, że był to pierwszy przypadek, w którym sąd nakazał przymusowe szczepienie COVID-19, a sąd w Galicji w Hiszpanii stanął po stronie domu opieki, który zażądał od niezdolnych kobiet szczepienia przeciwko COVID-19 wbrew sprzeciwom jej rodzin.

Chociaż hiszpański rząd utrzymywał, że nowa szczepionka byłaby dobrowolna, dom opieki faktycznie przejął opiekę nad chorą na demencję i zaszczepił ją bez świadomej zgody jej rodziny. Kobieta została uznana za „niezdolną do wyrażenia ważnej zgody” według domu opieki.

Sędzia Javier Fraga Mandian stwierdził, że sąd ma prawny obowiązek interweniowania i uchylenia woli rodziny w celu ochrony zdrowia oraz że jego decyzja nie była oparta na dobru innych mieszkańców.

Stwierdził, iż jego decyzja była oparta na tym, co uznał za niepodważalny dowód, że nie otrzymanie szczepionki byłoby bardziej ryzykowne niż skutki uboczne szczepionki ze względu na „istnienie dziesiątek tysięcy zgonów” spowodowanych koronawirusem w Hiszpanii.

Jak mówią sędziowie w Hiszpanii, ochrona zdrowia publicznego przeważa nad świadomą zgodą rodzin.

Firma prowadząca dom opieki, DomusVi, twierdziła, że ​​98 procent z 15 000 mieszkańców wszystkich zarządzanych przez nią domów opieki zgodziło się na otrzymanie nowej szczepionki, a dwa procent, które zdecydowały się nie dostać zastrzyków, były w stanie podjąć własne decyzja.

Domus Vi powiedział, że w tej sprawie wystąpił do sądu, aby wymusić szczepienie kobiety z powodu obaw o zdrowie innych mieszkańców i pracowników służby zdrowia w domu opieki.

Inny sąd w Sewilli w Hiszpanii stanął w obliczu podobnej kwestii prawnej niedługo później, gdy dom opieki chciał zmusić poważnie niepełnosprawną 87-letnią mieszkankę do zaszczepienia COVID-19 wbrew woli jej syna. Sędzia po stronie domu opieki stwierdziła, że ​​ochrona zdrowia publicznego przeważyła sprzeciw jej syna wobec szczepień.

W innym przypadku prokurator w południowej Hiszpanii stwierdził, że każdy członek rodziny pełniący rolę prawnego opiekuna osoby niepełnosprawnej mieszkającej w domu opieki narażałby się na utratę opieki, gdyby nie zgodził się na szczepienie.

Szczepionki COVID-19 nie zostały przetestowane w celu ustalenia, czy rzeczywiści zapobiegają przenoszeniu koronawirusa.

Urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdzili, że nie jest jasne, czy szczepionki COVID-19 mogą zapobiegać bezobjawowej infekcji i transmisji.

Pomimo braku dowodów, że szczepionka zapobiega infekcji i transmisję koronawirusa, Hiszpania poczyniła szczepienia mieszkańcom domu opieki priorytet ponieważ szczepionka została zatwierdzona w grudniu 2020 roku.

12 stycznia 2021 r. Hiszpański minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że wszyscy mieszkańcy domów opieki mają otrzymać szczepionkę COVID-19 w ciągu tygodnia.

Wybuchy COVID-19 po kampaniach szczepień w domach opieki w Hiszpanii.

Gorączka szczepień mieszkańców domów opieki spotkała się z masowymi wybuchami COVID-19 wśród personelu domów opieki i mieszkańców po kampaniach szczepień.

Wszyscy z wyjątkiem jednego mieszkańca domu opieki w Lagarta w Hiszpanii zachorowali na COVID-19 po tym, jak personel i mieszkańcy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki.

W ciągu sześciu dni od programu masowych szczepień 10 mieszkańców miało objawy COVID-19, a wybuch epidemii doprowadził do dziewięciu zgonów.

Drugą dawkę szczepionki podano 3 lutego. Dyrektor generalny firmy, która prowadzi dom opieki, powiedział, że nie sądzi, by wybuch epidemii był spowodowany przez szczepionkę i „im szybciej wszyscy otrzymają szczepionkę, tym lepiej”

Kolejna poważna epidemia COVID-19 miała miejsce w domu opieki w Torrevieja w Hiszpanii, gdzie wszyscy 42 pracownicy i mieszkańcy uzyskali pozytywny wynik testu na koronawirusa tydzień po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

Druga dawka pierwotnie zaplanowana na 25 stycznia została przełożona do czasu pełnego badania przesiewowego przez personel i rezydentów i braku pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2. 12

Do tej pory w Europie przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień rzadko były egzekwowane orzeczeniem sądowym.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

22 Osoby w podeszłym wieku z demencją zmarły w tydzień po eksperymentalnym wstrzyknięciu mRNA COVID w Holandii

Next Article

CAŁY dom opieki łapie COVID-19 na hiszpańskim wybrzeżu Costa Blanca tydzień po pierwszych szczepieniach

Related Posts
Total
0
Share