W Dniu Europy miliony Europejczyków są po stronie Ukrainy – von der Leyen

prezydent von der Leyen
Oświadczenie prezydent von der Leyen przed Dniem Europy

Wojna Rosji z Ukrainą przywróciła Europie okropności wojny, ale też przypomniała Europejczykom kim są i zjednoczyła ich we wspieraniu Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała to z okazji Dnia Europy. Pełny tekst jej oświadczenia został opublikowany na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

„Dzisiaj nasz kontynent napotyka cienie przeszłości, o których myśleliśmy, że już dawno zostawiliśmy za sobą. Okrutna wojna, bezsensowna agresja i zniszczone miasta. Miliony niewinnych uciekających ze swoich domów. Naród desperacko walczący o określenie własnej przyszłości. Europa stoi po stronie Ukrainy” – powiedziała von der Leyen.

Zaznaczyła jednocześnie, że inwazja Kremla na Ukrainę przypomniała wszystkim Europejczykom, dlaczego tak ważne jest świętowanie Dnia Europy.

Dzień, w którym narodziła się nasza spokojna, dostatnia i zjednoczona Europa. Siedemdziesiąt dwa lata później Europa jest silniejsza i bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek. Jednoczymy się we wspieraniu naszych ukraińskich przyjaciół. Wychodzimy z kryzysu COVID. Państwa członkowskie otrzymały już 100 miliardów euro z naszego funduszu naprawczego NextGenerationEU. Ogromne inwestycje każdego dnia zapewniają miliony miejsc pracy i stwarzają nowe szanse w Europie. Ciężko pracujemy, aby chronić klimat i uniezależnić nasz kontynent od importowanych energii kopalnych. Nasza Unia tworzy zasady, które będą kształtować erę cyfrową poza naszymi granicami – powiedziała.

„Europa mogła to wszystko osiągnąć, ponieważ byliśmy zjednoczeni i zdeterminowani. Dlatego jestem przekonana i optymistyczna, że nasza Unia może również sprostać wyzwaniu, jakie stanowi wojna na Ukrainie. Obywatele Europy wskazują drogę. Miliony Europejczyków – ze wszystkich zakątków naszej Unii i ze wszystkich środowisk – zmobilizowali się, by pomóc swoim potrzebującym sąsiadom. Miliony otworzyły drzwi dla ukraińskich uchodźców. Miliony innych wysłały żywność i ubrania lub przekazały darowizny. Bardziej niż jeszcze wcześniej Europejczycy czuję, że należą do jednej europejskiej rodziny. To napełnia moje serce dumą” – powiedziała von der Leyen.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Justin Trudeau

Premier Kanady Justin Trudeau odwiedza Irpin na Ukrainie

Next Article

Azovstal w ogniu po bombardowaniu. Wróg próbuje szturmować hutę czołgami

Related Posts
Total
0
Share