Leki przeciwdepresyjne, takie jak prozac, zmieniają ryby w zombi

gupik
gupik

Badania pokazują, że Prozac trafia do dróg wodnych i zamienia ryby w ZOMBI, wymazując ich osobowości.

Według nowego badania przeprowadzonego w Australii, prozac, który trafia do dróg wodnych, może wymazać osobowość ryb.

Co roku w Stanach Zjednoczonych realizowanych jest ponad 250 milionów recept na leki przeciwdepresyjne, w tym 20 milionów na Prozac, znany ogólnie jako fluoksetyna.

Według nowego badania leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac, zmieniają ryby w zombie , usuwając ich osobowości. Prozac jest najczęściej przepisywanym lekiem przeciwdepresyjnym, a fluoksetyna jest jego głównym składnikiem. Badania wykazały, że ryby leczone wysokim poziomem fluoksetyny utraciły swoją indywidualność i podobno zamieniły się w „zombie”.

W niedawno przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac, są w jakiś sposób rozprowadzane do dróg wodnych.
Liczba osób stosujących leki przeciwdepresyjne drastycznie wzrasta, a procentowa zawartość tych leków w ściekach rośnie, ponieważ lek jest wydalany z moczem.

Ponieważ oczyszczalnie ścieków nie mogą odfiltrować tych leków, ich stężenie w ściekach wzrasta. Ma to niekorzystny wpływ na organizmy wodne. Ryby zaczęły wykazywać zupełnie inne cechy osobowości.

Prozac jest najczęściej przepisywanym środkiem przeciwdepresyjnym, a fluoksetyna jest jego głównym składnikiem.

Badanie zostało przeprowadzone przez Giovanniego Polverino, a eksperymenty zostały przeprowadzone na 3600 gupikach. Te 3600 gupików podzielono na trzy grupy. Jedna grupa nie była karmiona fluoksetyną; druga grupa była narażona na poziomy fluoksetyny występujące na wolności, a trzecia grupa była narażona na ten sam poziom fluoksetyny, jaki występuje w drogach wodnych w pobliżu oczyszczalni ścieków.

Szczegółowe badanie zachowania gupików w ciągu następnych 2 lat wykazało, że wykazywały one duże zróżnicowanie cech behawioralnych, takie jak lęk, odwaga, agresywność itp. Ryby leczone wysokim poziomem fluoksetyny straciły swoją indywidualność i podobno zamieniły się w „zombie”.

Nie było prawie żadnego zróżnicowania w ich zachowaniu. To zachowanie przypominające drona było alarmującą wskazówką. Ryby zwykle zachowują się inaczej od siebie. Jeśli jedna ryba popełni jakiś błąd, druga go nie powtórzy. Jednak tej różnorodności w zachowaniu nie zaobserwowano u ryb narażonych na działanie fluoksetyny. Może to być przyczyną wyginięcia ryb.

“Większość badań często koncentruje się na wpływie krótkotrwałego narażenia” – powiedział współautor Bob Wong – “mimo że wiele leków może być bardzo trwałych w środowisku i oddziaływać na zwierzęta przez długi czas”.

Zgodnie z Polverino, zespół opublikował swoje odkrycia w Proceeding of the Royal Society B: Biological Sciences. Zespół jest skłonny kontynuować badania nad wpływem fluoksetyny na ryby. Wśród różnych badań stwierdzono, że fluoksetyna powoduje niezwykłą zmianę w zachowaniu ryb.

Według jednego z takich badań przeprowadzonych w 2019 roku na Uniwersytecie Monash w Melbourne, stwierdzono, że ryby (samica Gambusia holbrooki) narażone na działanie fluoksetyny zaczęły jeść znacznie mniej niż zwykle.

Z drugiej strony samce Gambusia holbrooki zajmowały więcej czasu w procesie kojarzenia.

Podobne badanie przeprowadzono w 2014 r. Na Uniwersytecie Wisconsin-Milwaukee na samcach rybek grubogłowych. Stały się bardziej agresywne i aspołeczne po ekspozycji na Prozac. Samce zaczęły wykazywać bierną aktywność reprodukcyjną i zaczęły polować lub zabijać samice. Z drugiej strony samice wykazywały zmniejszoną liczbę jaj.

Oczyszczalnie ścieków nie są wystarczająco wyposażone, aby odfiltrować leki przeciwdepresyjne.

Dlatego też Australijska Agencja Ochrony Środowiska uznała farmaceutyki za potencjalne zagrożenie dla dzikiej przyrody i ludzi.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Amazon, FBI

Amazon zatrudnia 26 byłych agentów FBI do zbieraniem informacji, bezpieczeństwa i aby zniszczyć związki zawodowe

Next Article
Republika Poludniowej Afryki

Republika Południowej Afryki zwróci 1 milion dawek szczepionki COVID-19 do Instytutu Surowicy

Related Posts
Total
0
Share