Włochy zakazują szczepionki AstraZeneca Covid dla osób poniżej 60. roku życia po śmierci nastolatki

Kampania szczepień we Włoszech pogrążyła się w chaosie po tym, jak eksperci zakazali stosowania szczepionki AstraZeneca osobom poniżej 60. roku życia zaledwie kilka dni po tym, jak młodzi Włosi byli zachęcani do jej przyjmowania.

Ograniczenie stosowania szczepionki nastąpiło po śmierci z powodu zakrzepnięcia krwi u kobiety w Ligurii, która otrzymała swoje pierwsze szczepienie 25 maja.

Camilla Canepa, obiecująca koszykarka przygotowująca się do egzaminów szkolnych, doznała krwotoku do mózgu i zakrzepów w jamie brzusznej. Jej śmierć wywołała zaniepokojenie szczepionką, chociaż podobno przyjmowała leki hormonalne.

Następnego dnia eksperci rządowi wykluczyli zastosowanie szczepionki dla osób poniżej 60 roku życia.

Camilla Canepa zmarła w wieku 18 lat, co wywołało oburzenie mediów i polityków z powodu zastrzyku anglo-szwedzkiej firmy stosowanego u dorosłych w każdym wieku, pomimo wcześniej zgłoszonych obaw medycznych.

„AstraZeneca będzie używana tylko dla osób powyżej 60 roku życia” – powiedział dziennikarzom specjalny komisarz ds. COVID 19.

Osoby w wieku poniżej 60 lat, które otrzymały pierwszą dawkę AstraZeneca, powinny otrzymać inną szczepionkę do drugiej dawki, powiedział główny doradca medyczny rządu Franco Locatelli na tej samej konferencji prasowej.

„Ocena ryzyka i korzyści uległa zmianie” – powiedział Locatelli, nie wspominając o śmierci Canepy, który zmarła na niską liczbę płytek krwi, krwotok mózgowy i zakrzepy krwi w jamie brzusznej.

Podobnie jak wiele krajów europejskich, Włochy na krótko wstrzymały szczepienia AstraZeneca w marcu z powodu obaw o rzadkie problemy z krzepnięciem krwi, głównie u młodych ludzi.

W następnym miesiącu wznowiono je z zaleceniem, aby produkt był „najlepiej” stosowany u osób w wieku powyżej 60 lat, po tym, jak europejski regulator leków stwierdził, że “korzyści ze wstrzyknięcia przewyższają ryzyko”.

Około 46% osób we Włoszech otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, podczas gdy 23% zostało w pełni zaszczepionych, co jest zasadniczo zgodne z danymi większości innych krajów UE.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

KOMENDANT Peter John MEADOWS. Zawał serca 24 godz po szczepionce Pfizer

Next Article

YouTube ukarany grzywną w wysokości 100 000 euro przez niemiecki sąd za cenzurowanie materiałów z protestu anti-lockdown

Related Posts
Total
0
Share