3 warunki Putina dla Macrona do pokojowej ugody z Ukrainą

Prezydent Rosji Władimir Putin wymienił w poniedziałek trzy warunki pokojowego rozwiązania na Ukrainie podczas rozmowy telefonicznej ze swoim francuskim kolegą Emmanuelem Macronem, w tym uznanie rosyjskiej władzy nad Krymem.

Putin poinformował Macrona , że ​​Rosja jest „otwarta na negocjacje z przedstawicielami Ukrainy”, zgodnie z podsumowaniem rozmów telefonicznych Kremla.

Z drugiej strony Putin upierał się, że porozumienie może zostać osiągnięte „tylko pod warunkiem bezwarunkowego wzięcia pod uwagę uzasadnionych interesów Rosji”, które obejmują:

  1. „uznanie rosyjskiej suwerenności nad Krymem”
  2. realizacja zadań demilitaryzacji i
  3. denazyfikacja Ukrainy i zapewnienie jej neutralnego statusu”.

Wcześniej Putin ostrzegał, że Rosja pójdzie na wojnę z Francją, jeśli Ukraina przystąpi do NATO . Według Putina ukraiński atak na Krym może wywołać art. 5 umowy założycielskiej NATO, wciągając całą Europę do wojny z Rosją.

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził również, że wojska jego narodu nie zagrażały ludności cywilnej ani nie atakowały celów cywilnych.

„ Zagrożenie pochodzi ze strony ukraińskich nacjonalistów, którzy wykorzystują ludność cywilną jako ludzką tarczę, celowo rozmieszczają systemy broni uderzeniowej w dzielnicach mieszkaniowych i zintensyfikują ostrzał miast Donbasu ” – powiedział Kreml.

Macron „ponowił żądanie społeczności międzynarodowej, aby powstrzymać atak Rosji na Ukrainę”, zgodnie z oświadczeniem francuskiej prezydencji, i opowiedział się za pilnym zawieszeniem broni.

Chociaż rozmowy między Kijowem a Moskwą trwają, Macron złożył trzy prośby, które „należy uszanować w terenie”. Poprosił Rosję o natychmiastowe „zaprzestanie wszelkich strajków i ataków na ludność cywilną i miejsca zamieszkania”, „zachowanie infrastruktury cywilnej” i „zabezpieczenie głównych tras”, w tym trasy południowej do Kijowa.

Putin wykazał „chęć zaangażowania się” w te trzy sprawy.

Ponadto francuski prezydent wezwał swojego rosyjskiego odpowiednika do „poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego” i prawa „dostarczania pomocy”.

„Aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji” obaj przywódcy postanowili pozostać w kontakcie.

24 lutego Putin ogłosił rozpoczęcie rosyjskiej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, mającej na celu „demilitaryzację” kraju i zapewnienie ochrony Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz Rosji. Operacja została skrytykowana przez państwa zachodnie, które nałożyły na Moskwę surowe sankcje gospodarcze.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Witryna Anonymous zhakowana po ogłoszeniu cyberwojny z Rosją

Next Article

Ulepszony pancerz nie działa na rosyjskich czołgach

Related Posts
Total
0
Share