Obowiązkowe szczepienia. Opiekunowie niezaszczepieni do 15 września nie będą już otrzymywać wynagrodzenia

Francuscy pracodawcy „będą upoważnieni do przeprowadzania kontroli”, mówi Olivier Véran. Projekt ustawy zostanie przedstawiony w poniedziałek w Radzie Ministrów – precyzuje Elisabeth Borne.

Zgodnie z oczekiwaniami, szczepienia będą zatem obowiązkowe dla opiekunów, ale także dla „wszystkich profesjonalistów mających kontakt z osobami wrażliwymi”, ogłosiła w poniedziałek w przełomowym przemówieniu głowa państwa . Powinni zostać zaszczepieni do 15 września. Personel pielęgniarski, który nie wypełnił tego obowiązku do tego dnia, nie będzie już mógł pracować i nie będzie już otrzymywać wynagrodzenia, dodał w poniedziałek minister zdrowia Olivier Véran.

Minister zdrowia Olivier Véran

„Od 15 września, jeśli jesteś opiekunem i nie jesteś zaszczepiony, nie będziesz mógł już pracować i nie będziesz już otrzymywać wynagrodzenia” – zadeklarował na LCI ( francuski kanał informacyjny ), po ogłoszeniu przez prezydenta Emmanuela Macrona obowiązku szczepień dla tej kategorii ludności.

Pracodawcy – regionalne agencje zdrowia, dyrekcja szkół, ubezpieczenia zdrowotne – „będą uprawnieni do przeprowadzania kontroli, jak to już istnieje w prawie powszechnym, pod kątem innych chorób, w szczególności wirusowego zapalenia wątroby typu B”, wyjaśnił minister. Wezwał opiekunów do szczepienia „od dzisiejszej nocy, od jutra”, nawet jeśli mają jeszcze miesiąc.

„Mówimy o audytorium liczącym około 1,5 miliona osób, pracownikach służby zdrowia, opiece, w szpitalach, domach opieki, w domu, strażakach…” dodał członek rządu. Nie jestem pewien, czy strona pracowników służby zdrowia sprzeciwia się obowiązkowym szczepieniom, wiadomość została dobrze przyjęta. Niektórzy już pokazywali swoje niezadowolenie w sieciach społecznościowych.

We wtorek rano minister pracy powrócił do tego obowiązku – i sankcji w przypadku jego niewykonania. Opiekunowie, którzy nie zostaną zaszczepieni do 15 września, ryzykują, że ich umowa o pracę zostanie zawieszona na kilka tygodni, czas na jej wykonanie, „pierwszy krok” przed „zwolnieniem”, a nawet „zwolnienie”, jeśli odmówią szczepienia, powiedziała Elisabeth Borne dla LCI.

Projekt ustawy o zawieszeniu umowy o pracę

“Wprowadzimy do prawa szczególny przepis pozwalający na zawieszenie umowy o pracę, ponieważ osoba nie może wykonywać swojego zawodu, jeśli nie została zaszczepiona” – wyjaśniła.

Projekt ustawy zostanie przedstawiony Radzie Ministrów w poniedziałek, a w następnych dniach będzie rozpatrywany przez Sejm.

To zawieszenie umowy będzie „pierwszym krokiem”. „Chodzi o to, aby tym razem pracownik mógł wypełnić swoje obowiązki związane ze szczepieniami” – dodała Elisabeth Borne, precyzując, że czas trwania tego zawieszenia będzie „rzędu jednego miesiąca lub sześciu tygodni”.

W tym okresie pracownik „przestanie otrzymywać wynagrodzenie i nie będzie już przychodzić do pracy”. Jeśli na koniec odmówi szczepienia, ryzykuje „kilkudniową przerwą”, a nawet „zwolnieniem” – dodała.

Zdaniem ministra nakaz ten “może wywołać napięcia w placówkach”. Jednak „celem nie jest sankcjonowanie profesjonalistów, to przede wszystkim pedagogika, z możliwością sankcjonowania dla tych, którzy nie rozumieją”.

Czy ta sankcja grozi zmuszeniem niektórych opiekunów do rezygnacji? Sekretarz generalny FO Santé Didier Birig „nie wie”, ale ma nadzieję, że „ten indywidualny wybór nie będzie miał żadnych konsekwencji dla pacjentów”. „Szpital ma duże trudności kadrowe, szpital potrzebuje wszystkich na swoich oddziałach” – wyjaśnia.

“Nie jestem w ich głowie”, zareagował we wtorek rano Martin Hirsch we France Interze. „Spotkaliśmy wielu, którzy mają tę nieco paradoksalną postawę: zrobię to, gdy będę pod ścianą, kiedy będzie to obowiązkowe. Jest wielu niezdecydowanych…”- powiedział szef paryskich szpitali.

Obowiązkowe szczepienie „nie jest miarą nieufności do opiekunów w szpitalu” – powiedział. „To część profesjonalnej ochrony”

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Czy WHO sfingowała pandemię 10 lat temu?

Next Article

FDA ostrzega, że ​​szczepionka Johnson & Johnson COVID-19 może spowodować, że układ odpornościowy zaatakuje układ nerwowy

Related Posts
Total
0
Share