Przegląd planu diety Atkinsa

odchudzanie
odchudzanie

Czy bekon i jajka na śniadanie, wędzony łosoś z twarogiem na obiad i stek gotowany na maśle na obiad brzmią jak menu odchudzające zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe? Jeśli kochasz takie potrawy i nie jesteś fanem diety wypełnionej marchewką, dieta Atkinsa może być właśnie dla Ciebie.

Musisz nauczyć się ograniczać węglowodany, ale zamiast tego będziesz cieszyć się wieloma smacznymi opcjami.

Obietnice

Możesz schudnąć, spożywając dietę bogatą w białko i tłuszcz i bardzo niską zawartość węglowodanów, i nie powinieneś czuć się głodny ani osłabiony. Dzisiejszy Atkins koncentruje się bardziej na chudych białkach, zdrowych tłuszczach i warzywach bogatych w błonnik w ramach planów.

Miliony ludzi schudło na Atkinsie. Aktorka Alyssa Milano pisze na blogu o swoim sukcesie w witrynie Atkins.

Co możesz jeść, a czego nie

Istnieją cztery fazy standardowej diety Atkinsa, zwanej również Atkins 20.

Koncentruje się na białkach i tłuszczach, takich jak:

 • Mięso
 • Drób
 • Owoce morza
 • Jajka
 • Masło
 • Oleje
 • Ser

Będziesz musiał trzymać się z daleka od węglowodanów skrobiowych i słodyczy, w tym:

 • Chleb
 • Makaron
 • Ziemniaki
 • Frytki
 • Ciasteczka
 • Cukierki

Na początku będziesz jeść węglowodany w postaci wegetariańskiej. W miarę postępów będziesz dodawać inne produkty, takie jak fasola / rośliny strączkowe, owoce i produkty pełnoziarniste.

Faza 1

To wtedy, kiedy pomagasz swojemu organizmowi przejść ze spalania węglowodanów na tłuszcz. Ten proces nazywa się ketozą i powinieneś szybko zauważyć utratę wagi. Codziennie będziesz jeść białko, tłuszcz i tylko 20 gramów węglowodanów w postaci wegetariańskiej. Niektórzy ludzie (np. Weganie) mogą zacząć od następnej fazy.

Faza 2

Będziesz dodawać pokarmy z powrotem do swojej diety, dopóki nie dowiesz się, ile węglowodanów możesz zjeść, nadal tracąc na wadze.

Faza 3

Przejdź do tego poziomu, gdy zostanie Ci około 4,5 kg do stracenia. Dowiesz się, jak utrzymać utratę wagi i zrzucić ostatnie kilka kilogramów.

Faza 4

Będziesz postępować zgodnie z tym przez resztę życia, aby upewnić się, że nie odzyskasz tego, co straciłeś.

Nowsza wersja Atkinsa, o nazwie Atkins 40, ma bardziej luźne zasady i pozwala zacząć od 40 gramów węglowodanów w codziennej diecie. Na początku nie wyklucza żadnych grup żywności, jak robi to Atkins 20.

Istnieją ograniczenia co do ilości masła lub tłuszczów, które należy jeść, ale nie ma ścisłych wytycznych dotyczących mięsa lub innych białek.

Poziom wysiłku: średni

Nie będziesz musiał liczyć kalorii, chodzić na spotkania ani kupować specjalnego jedzenia. Ale wymaga to dużych zmian w sposobie odżywiania, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do krochmalenia na talerzu lub jeśli podjadasz chipsy, słodycze lub inne niezdrowe potrawy.

Ograniczenia: na początku będziesz musiał odciąć się od białej mąki, cukru i innych popularnych węglowodanów, a węglowodany spożywać tylko w postaci warzyw.

Gotowanie i zakupy: z Atkinsem najlepiej przygotowywać posiłki od podstaw. Jeśli polegasz na gotowej żywności, czytaj etykiety, aby dowiedzieć się, ile węglowodanów i ile mają cukru.

Nie kupuj dozwolonej żywności z dodatkiem cukru lub węglowodanów.

Możesz znaleźć mrożonki, napoje i przekąski marki Atkins w sklepach, ale nie musisz ich jeść.

W restauracjach wybieraj produkty, które jesz w domu. Zapytaj kelnera o zawartość węglowodanów i trzymaj rękę z dala od kosza na chleb.

Ćwiczenia: Nie musisz ćwiczyć, aby schudnąć z Atkinsem, ale powinieneś się ruszać. Staraj się być aktywnym codziennie przez 30 minut lub dłużej. Porozmawiaj najpierw z lekarzem, jeśli byłeś nieaktywny lub masz jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Ograniczenia lub preferencje żywieniowe

Wegetarianie i weganie: Atkins nie wymaga od ciebie jedzenia mięsa. Musisz także pominąć pierwszą fazę Atkins 20, która zbytnio ogranicza węglowodany.

Wegetarianie otrzymują białko z:

 • Jajka
 • Ser
 • Soja
 • Orzechy
 • Nasiona
 • Rośliny strączkowe
 • Ziarna wysokobiałkowe, takie jak komosa ryżowa

Weganie pozyskują białko z:

 • Rośliny strączkowe
 • Soja
 • Orzechy
 • Nasiona
 • Ziarna wysokobiałkowe, takie jak komosa ryżowa

Dieta bezglutenowa: łatwo jest trzymać się tego planu żywieniowego, gdy jesteś na Atkinsie. Pokarmy zawierające gluten są bogate w węglowodany. Ludzie na Atkins jedzą mniej glutenu niż ludzie, którzy stosują standardową amerykańską dietę.

Dieta o niskiej zawartości soli: nie ma potrzeby dodawania soli do żadnych przepisów na Atkins. Trzymaj się z daleka od puszkowanej i pakowanej żywności tak bardzo, jak tylko możesz, ponieważ często zawierają one cukry i inne węglowodany, szkodliwe dla ciebie tłuszcze i sól.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć

Koszt: Nie ma opłat członkowskich, spotkań, na które można uczęszczać, ani markowych produktów spożywczych, które musisz kupić w ramach tej diety. Narzędzia online i smartfony są dostępne i bezpłatne.

Wsparcie: Możesz śledzić Atkinsa, czytając książkę, ale jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, na stronie Atkinsa znajdują się grupy wsparcia i czaty, w których możesz rozmawiać z innymi, którzy tracą na wadze tak samo jak Ty. Istnieją również darmowe przepisy, narzędzia do śledzenia posiłków i aplikacje, które ułatwiają liczenie węglowodanów, planowanie posiłków i robienie zakupów.

Czy to działa?

Dieta Atkinsa jest jedną z najbardziej znanych diet niskowęglowodanowych, a badania pokazują, że może działać. Jeśli wypełniasz swój dzień przetworzonymi węglowodanami, takimi jak biały chleb, makaron i białe ziemniaki, i nie jesz wielu owoców i warzyw, ta dieta może być początkiem, którego potrzebujesz, aby schudnąć.

Możesz rzucić zwykłe jedzenie i zacząć od listy żywności Atkinsa. Początkowa faza planu Atkins 20 jest ograniczona pod względem wyborów żywieniowych, ale koncentruje się na białku, tłuszczu i warzywach o niskiej zawartości węglowodanów i nieskrobiowych. W każdej fazie dodajesz z powrotem grupy żywności: pierwsze orzechy, nasiona i jagody; następnie owoce, warzywa skrobiowe, fasola i produkty pełnoziarniste. Dzięki planowi Atkins 40 możesz wybierać z większej różnorodności produktów spożywczych i węglowodanów, ale wciąż mało.

Z Atkins 20, im bliżej celu odchudzania, tym większa różnorodność pokarmów jest dozwolona. Idealnie byłoby trzymać się ich zdrowej listy i nie wracać do swoich starych zwyczajów.

Jeśli lubisz różnorodne potrawy, plan Atkins 40 prawdopodobnie byłby dla Ciebie lepszy. Oczywiście nadal będziesz musiał kontrolować wielkość porcji, co może być o łatwiejsze, ponieważ dieta niskowęglowodanowa może pomóc w opanowaniu głodu.

Czy jest dobra w każdych warunkach?

Kiedy masz nadwagę, zrzucanie kilogramów może poprawić twoje zdrowie, a wiemy, że dieta Atkinsa działa. Ale nadal nie jest jasne, w jaki sposób większe ilości białka zwierzęcego i tłuszczu w diecie Atkinsa wpływają na długoterminowe zdrowie.

Ostatnie badania sugerują, że osoby na diecie Atkinsa, które wybrały pokarmy bogate w tłuszcze roślinne i białko, radziły sobie lepiej ze swoim zdrowiem niż osoby, które przeszły na dietę bogatą w tłuszcz zwierzęcy i białko.

Ma to sens, a diety Atkins 20 i Atkins 40 odzwierciedlają ten pomysł. Skupiają się bardziej na pozyskiwaniu tłuszczu i białka ze zdrowych produktów dla serca, takich jak oliwa z oliwek i białka, takie jak soja i soczewica.

Jeśli masz cukrzycę, choroby serca, choroby nerek lub wysoki poziom cholesterolu, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem tej diety, aby upewnić się, że równowaga węglowodanów, tłuszczu i białka jest dla Ciebie odpowiednia.

Ostatnie słowo

Dla osoby, która potrzebuje struktury w swojej diecie, ograniczenie węglowodanów bogatych w skrobię i cukrów pomoże obniżyć kalorie i pozwoli na utratę wagi. Skupienie się na białkach i tłuszczach pochodzenia roślinnego jest zdrową i mądrą rzeczą.

Dla swojego długoterminowego zdrowia musisz przejść od początkowej diety Atkinsa 20. To późniejsze fazy diety, zwłaszcza Atkins 40, zapewniają różnorodność produktów spożywczych, które są ważne dla zdrowia. Musisz ćwiczyć i utrzymywać małe porcje, gdy znowu zaczynasz jeść orzechy, nasiona, fasolę, owoce, warzywa skrobiowe i produkty pełnoziarniste.

Total
0
Shares
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
dieta przeciwzapalna Andrew Weila

Dieta przeciwzapalna Andrew Weila

Next Article
odchudzanie, utrata wagi

Najlepsza dieta na całe życie

Related Posts
Total
0
Share