Rada Medyczna powiązana z koncernami farmaceutycznymi? Konfederacja składa wniosek do ABW

Konfederacja składa wniosek do ABW o sprawdzenie powiązań członków Rady Medycznej przy Premierze RP z firmami farmaceutycznymi.

„Skoro minister przez 1,5 roku nie jest w stanie się dowiedzieć, czy ludzie, którzy mu doradzają, są w konflikcie interesów, czy są lobbystami pracującymi na korzyść koncernów farmaceutycznych… czas na działanie ABW”

Wnioskujemy do ABW o sprawdzenie związków członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów z firmami farmaceutycznymi, które zajmują się produkcją i dystrybucją szczepionek przeciwko COVID-19 – oświadczył Braun na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Za całe uzasadnienie wystarcza nam spostrzeżenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który w swoim czasie stwierdził, iż analizując propozycje Rady stara się – cytuję – „wyważyć, ile jest wartości dodanej dla zdrowia publicznego, a ile jest w tym interesu firm farmaceutycznych, które chcą sprzedać więcej” – powiedział poseł.

Według Brauna, wypowiedź szefa MZ dowodzi, iż “nie ma wiedzy ścisłej w przedmiocie powiązań członków Rady Medycznej”.

Braun zwrócił uwagę na zawiadomienia Konfederacji do prokuratury ws. szczepień i obostrzeń sanitarnych oraz podejrzeń o możliwy konflikt interesu osób, które mają wpływ na decyzje w tych sprawach.

Według niego, takie oświadczenia są zobowiązani składać wszyscy konsultanci medyczni, krajowi i wojewódzcy.

Braun wskazał też na CBA, które – jak mówił – “powołane jest do tego, żeby badać właśnie występowanie, bądź niewystępowanie konfliktu interesów”. Według niego, nie może być tak, że CBA “grzeszy, a może nawet popełnia przestępstwo przez zaniechanie”.


W tej sytuacji złożenie wniosku do ABW nie jest w żadnym wypadku działaniem na wyrost. Skoro minister zdrowia przez półtora roku nie jest w stanie się dowiedzieć, czy ludzie, którzy mu doradzają są w takim konflikcie, czy nie, czy są rzecznikami interesów, lobbystami, akwizytorami pracującymi na korzyść koncernów farmaceutycznych, skoro prokuratura w tej sprawie pozostaje bierna, skoro administracja wojewódzka i centralna nie działają, to czas na działanie ABW – ocenił Braun.

Korwin-Mikke podkreślił, że UE wydała na szczepionki przeciwko COVID-19 miliardy euro, a na ewentualne “łapówki” mogły być jego zdaniem przekazywane setki milionów euro.

W sierpniu szef MZ poinformował w Radiu RMF FM, że Rada Medyczna zarekomendowała rozważenie podania trzeciej dawki szczepionki grupom najbardziej narażonym na koronawirusa, a decyzje w tej sprawie uzależnił od wyników badań. Zwracał uwagę, że koszt całej operacji podawania trzeciej dawki “jest ogromny”.

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana w listopadzie 2020 r. na podstawie zarządzenia premiera. Na stronach rządowych poinformowano, że to “organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego”. “W jej skład wchodzi przewodniczący – główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych – takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju” – napisano.

Źródło: PAP

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Fałszerstwo przy badaniach dopuszczenia III fazy szczepionki

Next Article

Członkowie Rady Medycznej prowadzili działalność za pieniądze dużych koncernów farmaceutycznych

Related Posts
Total
0
Share