Kilka krajów europejskich zakazuje stosowania szczepionki AstraZeneca

DANIA STAJE SIĘ PIERWSZYM KRAJEM, KTÓRY NA STAŁE ZAKAZUJE ASTRAZENECA W ZWIĄZKU ZE ŚMIERCIONOŚNYMI ZAKRZEPAMI KRWI

Ponieważ decyzja Stanów Zjednoczonych o zaprzestaniu szczepień Johnson & Johnson powoduje nową analizę wszystkich szczepionek opartych na platformie wektorów adenowirusów, Dania, jeden z najbardziej krytycznych krajów w Europie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo szczepionek, właśnie zadeklarowała, że na stałe wprowadzi zakaz Szczepionka AstraZeneca na koronawirusa po analizie bezpieczeństwa.

Według Berlingske decyzja o zakazie szczepionki została podjęta po tym, jak powiązano ją z kilkoma poważnymi reakcjami obejmującymi skrzepy krwi i krwawienie u pacjentów z niską liczbą płytek krwi.

Szczepionka została pierwotnie wstrzymana 11 marca, kiedy 60-letnia Dunka zmarła wkrótce po jej zaszczepieniu. Zmarła z bardzo wyjątkowym rodzajem choroby, w której cierpiała na krwawienie wewnętrzne, bardzo niską liczbę płytek krwi i skrzepy krwi. W całej UE zgłoszono wiele podobnych przypadków.

Skrzepy krwi w mózgu zostały scharakteryzowane jako bardzo rzadki efekt uboczny, wynik przypadkowych reakcji układu odpornościowego na wstrzyknięcia adenowirusa – a przynajmniej tak sugerował zespół lekarzy.

Zarówno WHO, jak i EMA wielokrotnie utrzymywały, że korzyści wynikające ze stosowania szczepionki przeciwko pandemii koronowej przewyższają ryzyko, chociaż EMA przyznała, że ​​istnieje możliwość związku między szczepionkami a rzadkimi reakcjami, które zostały obecnie udokumentowane u pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę AstraZeneca i J&J.

Dr Peter Marks powiedział, że amerykańskie organy regulacyjne dokładniej przyglądają się platformie adenowirusowej, z której korzystają firmy AstraZeneca, J&J i rosyjska szczepionka „Sputnik V”.

Dania i Norwegia wstrzymały się z dalszym badaniem szczepionki. Ale teraz władze w Danii zdecydowały, że istnieją wystarczające dowody, aby na stałe zawiesić szczepionkę w ich kraju.

Decyzja będzie miała znaczący wpływ na harmonogram wprowadzania szczepionek w Danii, a urzędnicy szacują w środę, że zaszczepienie całej populacji może zająć dodatkowe trzy miesiące.

Tymczasem w UE przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​Europa osiągnąła 100 milionów szczepień, co jest kamieniem milowym możliwym dzięki niedawnemu przyspieszeniu tempa.

Norwegia również podążyła za decyzją Danii o wstrzymaniu szczepień jako środka „ostrożnościowego”, powiedział Geir Bukholm, dyrektor ds. Zapobiegania zakażeniom i kontroli w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego, na konferencji prasowej.

W międzyczasie Włoska Agencja Leków (AIFA) zakazała w całym kraju stosowania partii szczepionki AstraZeneca COVID-19 z powodu „poważnych zdarzeń niepożądanych” po zaszczepieniu.

Agencja podała w oświadczeniu, że zakaz dotyczy partii ABV2856, dodając, że w razie potrzeby może rozważyć dodatkowe środki w porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA).

Włoska agencja podkreśliła jednak, że obecnie nie ma udowodnionego związku między zaszczepieniem szczepionki a działaniami niepożądanymi.

Austria zawiesiła również stosowanie partii szczepionki AstraZeneca po tym, jak 49-letnia kobieta zmarła w wyniku zakrzepów krwi 10 dni po otrzymaniu szczepionki.

Partia ABV5300 została dostarczona do 17 krajów UE i zawiera milion dawek szczepionki. Niektóre kraje UE [Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa] również zawiesiły tę partię jako środek zapobiegawczy, podczas gdy pełne dochodzenie jest w toku.

Francja, która podaje AstraZeneca osobom powyżej 50 roku życia, broniła stosowania szczepionki. Na konferencji prasowej minister zdrowia Olivier Veran powiedział: „Nie ma potrzeby zawieszania szczepień AstraZeneca”.

Dodał, że dotychczas szczepionkę otrzymało 5 milionów Europejczyków, z czego u 30 osób rozwinęły się zakrzepy i „nie stanowi to statystycznego nadmiernego ryzyka”.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Mistrz boksu Marvin Hagler nie żyje po otrzymaniu eksperymentalnej „szczepionki”

Next Article

Prezes tureckiej giełdy kryptowalut ucieka z funduszami użytkowników o wartości 2 miliardów dolarów. Władze wszczęły dochodzenie

Related Posts
Total
0
Share