Czy stosowanie miodu na rany może pomóc w gojeniu?

miód na rany
miód na rany

Miód z herbatą, tostami, jabłkami i płatkami owsianymi – to wszystko brzmi normalnie i pysznie. Ale miód na rany? Może to zabrzmieć trochę dziwnie, ale miód od tysięcy lat pomaga goić rany. Chociaż obecnie dostępnych jest wiele zaawansowanych narzędzi leczniczych, właściwości antybakteryjne miodu i wyjątkowa równowaga pH nadal sprawiają, że jest on pomocnym środkiem do leczenia niektórych ran.

Oto, co należy wiedzieć o używaniu miodu do leczenia ran:

Rodzaj miodu

Lekarze ran zazwyczaj używają miodu medycznego do leczenia ran przewlekłych, chociaż miód Manuka jest również skutecznym wyborem. Według Healthline, miód Manuka ma unikalny związek, który zabija bakterie . Miody Gelam i Tualang są również sprzedawane jako miody lecznicze. Ponadto istnieją opcje, które zostały wysterylizowane promieniowaniem gamma i są bezpieczne do stosowania na ranach.

Właściwości lecznicze

Przegląd literatury opublikowany w czasopiśmie Wounds podkreślił kilka leczniczych właściwości miodu , w tym kwaśne pH, które sprzyja gojeniu, pobudzając krew do uwalniania tlenu. Cukier zawarty w miodzie w naturalny sposób wyciąga wodę z uszkodzonych tkanek, co zmniejsza obrzęki i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii. Procesowi temu sprzyja również antybakteryjne działanie miodu na zranioną skórę.

Rodzaje ran

Badania pokazują, że miód ma silne działanie lecznicze na oparzenia i zakażone rany chirurgiczne. Healthline ponadto zauważyła, że ​​miód może pomóc w leczeniu czyraków, owrzodzeń stopy cukrzycowej i nie gojących się ran.

Aplikowanie

Zawsze myj ręce i zachowaj ostrożność podczas pracy z jałowymi produktami, aby zapobiec infekcji podczas obchodzenia się z raną. Pomaga nakładać miód na opatrunek, a nie bezpośrednio na skórę, ponieważ substancja może być stosunkowo brudna. Jako wyjątek Healthline zasugerowała wypełnienie głębokich ran ran miodem przed nałożeniem opatrunku. W razie potrzeby zmień opatrunek, nakładając ciągle miód, aż rana się zagoi.

Pamiętaj, że przed zastosowaniem miodu jako metody leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza w przypadku ciężkich ran, warto porozmawiać z lekarzem o zaleceniach dotyczących ilości miodu, rodzaju opatrunku i metod aplikacji.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
proces gojenia sie ran

Jak przyspieszyć proces gojenia się ran?

Next Article

Szczepionka Pfizer na COVID-19 została zaprojektowana w zaledwie kilka godzin, mówi współzałożyciel BioNTech, dr Ugur Sahin

Related Posts
Total
0
Share