Jak przyspieszyć proces gojenia się ran?

proces gojenia sie ran
proces gojenia sie ran

Postępujesz zgodnie z zaleceniami lekarza, jeśli chodzi o przyjmowanie leków, zmianę opatrunków i leczenie zranionego miejsca ze szczególną uwagą. Zrozumiałe jest, że chcesz wrócić do zdrowej, szczytowej formy w jak najkrótszym czasie.

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć gojenie się rany? Pamiętaj o tych metodach, aby wyleczyć się po kontuzji w rekordowym czasie:

Odpocznij

Zdrowy tryb snu może przyspieszyć proces gojenia się ran.

Ostatnie badania opublikowane w Journal of Applied Psychology sugerują, że więcej snu może przyspieszyć gojenie się ran . Naukowcy przeanalizowali grupy uczestników, którzy spali tylko przez trzy godziny w nocy, w porównaniu z tymi, którzy spali normalnie przez czas trwania badania. Odkryli, że ograniczenie snu prowadzi do wyższego poziomu cytokin prozapalnych, a ponadto opóźnia czas gojenia o prawie cały dzień w porównaniu z osobami, które spały dłużej. Wyniki te wskazują na zdrową rutynę snu dla tych, którzy mają nadzieję na szybki powrót do zdrowia.

Jedź zdrowo

To samo badanie wykazało, że suplementy diety, oprócz zdrowej ilości snu, wzmocniły odpowiedź immunologiczną uczestników. Dzieje się tak, ponieważ zdrowa żywność jest paliwem, którego potrzebuje Twój organizm, aby przyspieszyć proces gojenia się ran.

Szczególnie ważne są produkty bogate w składniki odżywcze i witaminy, w tym witamina A, miedź i cynk występujące w wielu owocach i warzywach. Ciemne, liściaste warzywa, takie jak jarmuż, szpinak i boćwina, imbir, grzyby, buraki i jogurt to potrawy o dużej mocy, które mogą pomóc przyspieszyć czas gojenia .

Pozostań aktywny

Jeśli to możliwe, kontynuuj regularne ćwiczenia. Nawet jeśli po obiedzie musisz wykonywać mniej intensywne ćwiczenia lub po prostu chodzić po okolicy, zwiększony przepływ krwi do rany może przyspieszyć proces gojenia. Zawsze możesz poprosić lekarza o zalecenia dotyczące najlepszej aktywności fizycznej w przypadku konkretnego urazu.

Nie pal

Papierosy mogą utrudniać proces gojenia, zwłaszcza że palenie może zwiększać ryzyko powikłań, takich jak infekcje.

Utrzymuj ranę w czystości i opatrunku

Nawet jeśli uważasz, że rana się oczyszcza, pamiętaj o czyszczeniu i opatrywaniu dotkniętego obszaru, dopóki lekarz lub plan leczenia nie zaleci inaczej. Twoja skóra potrzebuje odpowiedniej ilości wilgoci i ciepłej temperatury, aby prawidłowo i szybko się zagoić.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
rany

Rany - jak się nimi opiekować

Next Article
miód na rany

Czy stosowanie miodu na rany może pomóc w gojeniu?

Related Posts
Total
0
Share