Jeść aby żyć

dr Joel Fuhrman
dr Joel Fuhrman

Utrata ponad 9 kg to wielkie osiągnięcie, a dr Joel Fuhrman chce Ci w tym pomóc dzięki swojej książce „Jeść aby żyć” .

Jeść aby żyć to nie tylko utrata wagi bez poczucia depresji lub głodu. Chodzi również o poprawę ciśnienia krwi, cholesterolu i nie tylko.

Plan 6-tygodniowy pokazuje, że jeśli jesz pokarmy bogate w składniki odżywcze i niskokaloryczne, możesz jeść więcej i dłużej czuć się pełniejszy. Fuhrman nazywa to „odżywcza” dieta.

W ramach tego planu ograniczysz spożycie węglowodanów (chleba, makaronu), cukru i oleju. Rzucasz także mięso i nabiał na co najmniej 6 tygodni i jesz więcej całych owoców, warzyw, fasoli i innych roślin strączkowych oraz produktów pełnoziarnistych.

W nieograniczonych ilościach możesz jeść:

 • Surowe warzywa
 • Gotowane na parze lub gotowane zielone warzywa, bakłażan, grzyby, papryka, cebula, pomidory, marchewka, kalafior i inne
 • Fasola i inne rośliny strączkowe. Fuhrman sugeruje spożywanie 1 filiżanki dziennie, aby w pełni skorzystać z błonnika i odpornej skrobi, która pomaga czuć się pełnym i przechodzi przez jelita bez trawienia.
 • Co najmniej cztery świeże owoce dziennie, ale bez soku. Możesz mieć mrożone owoce, ale nie w puszkach. Możesz używać suszonych owoców oszczędnie, jako słodkiego akcentu.

W ograniczonych ilościach można spożywać:

 • 1 filiżanka dziennie gotowanych warzyw bogatych w skrobię lub produktów pełnoziarnistych (dynia, kukurydza, ziemniaki, ryż, chleb, płatki zbożowe)
 • 1 uncja dziennie surowych orzechów i nasion
 • 2 uncje dziennie awokado (1/5 średniego awokado to 1 uncja)
 • 2 łyżki dziennie suszonych owoców
 • 1 łyżka dziennie mielonego siemienia lnianego

Całkowicie wykluczone:

 • Nabiał
 • Produkty zwierzęce
 • Przekąski między posiłkami
 • Sok owocowy
 • Obrazy olejne
 • Przetworzona żywność

Fuhrman mówi, że najlepiej unikać alkoholu, jeśli to możliwe, ale możesz wypić jednego drinka dziennie, jeśli to pomoże ci trzymać się planu.

Ograniczenia: To bardzo restrykcyjna dieta. Podczas większości posiłków będziesz jadł mnóstwo warzyw, z niektórymi owocami, roślinami strączkowymi i ograniczoną ilością skrobi w jednym posiłku. Na początkowym 6-tygodniowym planie w ogóle nie będziesz jadł mięsa, nabiału, cukru ani oleju. Po pierwszych 6 tygodniach możesz ponownie wprowadzić beztłuszczowy nabiał, mięso, ryby, rafinowane węglowodany i oliwę z oliwek w bardzo małych ilościach. Jeśli nie dodasz z powrotem produktów pochodzenia zwierzęcego, będziesz musiał uzupełnić witaminę B12, witaminę D i potencjalnie także suplement kwasów tłuszczowych omega-3.

Gotowanie i zakupy: spędzisz dużo czasu na przygotowywaniu i gotowaniu warzyw, niezależnie od tego, czy chodzi o mycie, siekanie, gotowanie na parze czy pieczenie – będziesz musiał wykonać dużo pracy, aby wyprodukować 1 kg warzyw, które trzeba jeść każdego dnia.

Pakowana żywność lub posiłki: Nie.

Ćwiczenie: Fuhrman zachęca do regularnych ćwiczeń, ale nie proponuje konkretnych sugestii.

Jeść, aby żyć diety wegetariańskie, wegańskie , o niskiej zawartości soli, o niskiej zawartości tłuszczu i bezglutenowe. Po pierwszych 6 tygodniach, gdy niektóre ograniczenia się poluzują, możesz dodać produkty pochodzenia zwierzęcego w ograniczonych ilościach, jeśli chcesz.

Koszt: mniej więcej tyle samo wydasz na artykuły spożywcze, ponieważ chociaż budżet na produkty wzrośnie, nic nie wydasz na mięso lub nabiał. Masz możliwość kupowania przedmiotów w witrynie Fuhrman, w tym jego książek, suplementów, batonów odżywczych i nie tylko.

Wsparcie: Możesz zrobić tę dietę samodzielnie, ale dodatkowa pomoc znajduje się na stronie internetowej Furhmana. Możesz kupić różne plany członkostwa, które dają dostęp do różnych narzędzi odchudzających, przepisów i forów dyskusyjnych dla członków.

Dzięki temu planowi absolutnie schudniesz, ale możesz nie być w stanie tego zrobić na dłuższą metę. Jeść aby żyć ma bardzo niską zawartość kalorii, białka, tłuszczu i sodu, a jest bogata w błonnik.

Wytyczne rządu USA zalecają przejście na dietę bardziej opartą na roślinach, ale ta niezwykle restrykcyjna dieta idzie o krok dalej. Eliminuje niektóre grupy żywności i nie pozwala na przekąski, cukier ani oleje, co może bardzo utrudniać.

Fuhrman obiecuje utratę wagi 9 kg w ciągu 6 tygodni dzięki swojej diecie wegańskiej, która wymaga spożywania znacznej ilości warzyw, co najmniej 1 filiżanki fasoli i 4 porcji owoców oraz kilku innych produktów dziennie. Diety roślinne mogą być zdrowe, jeśli przyjmujesz suplementy, aby uzyskać brakujące składniki odżywcze.

Jedz, by żyć ma niską zawartość kalorii, sodu i tłuszczu może prawie na pewno obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca, a także zrzucić kilogramy.

Każdy, kto ma chorobę jelit, może mieć problemy z tolerowaniem dużej ilości owoców, warzyw i fasoli.

Skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem tego planu.

Ten plan jest idealny dla wegan i miłośników warzyw, którzy lubią duże ilości surowych i gotowanych produktów. Wymaga dużo czasu w kuchni i dużej ilości świeżych produktów, co może być kosztowne.

Osoby, które kochają słodycze, nabiał, mięso i jajka, nie będą zadowolone z planu. Brak produktów mlecznych w pierwszych 6 tygodniach planu oraz ograniczona ilość pełnych ziaren i olejów mogą stanowić problem. Plan żywieniowy NIE zawiera niskiej zawartości białka. Ale usuwa białko zwierzęce z diety. Twój lekarz lub dietetyk może poinformować Cię, co musisz zrobić, aby uzyskać wszystkie witaminy i minerały, których potrzebujesz podczas realizacji tego planu, zwłaszcza w najbardziej rygorystycznej fazie.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Dieta 20 20 Dr Phila

Dieta 20/20 Dr. Phila

Next Article
Michelle May MD

Jedz to, co kochasz, kochaj to, co jesz

Related Posts
Total
0
Share