Dieta Spectrum Deana Ornisha

Dieta Spectrum Deana Ornisha
Dieta Spectrum Deana Ornisha

Obietnice

Może chcesz stracić 6 kg, lub 40. Może miałeś zawał serca i zmieniasz dietę. A może już schudłeś i chcesz to utrzymać.

Zapomnij o podejściach typu wszystko albo nic, mówi dr Dean Ornish. Nie chodzi o zakazanie jedzenia w jego najnowszym planie diety, The Spectrum.

Klasyfikuje żywność od najzdrowszej („Grupa 1”) do najbardziej pobłażliwej („Grupa 5”). Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej trzymasz się żywności na końcu grupy 1, tym więcej korzyści uzyskasz w zakresie utraty wagi i ogólnego stanu zdrowia.

Oprócz jedzenia Ornish podkreśla również, jak bardzo jesteś aktywny, jak reagujesz na stres oraz ile miłości i wsparcia masz w życiu.

Co możesz jeść

Nic nie jest całkowicie zabronione, ale to, ile możesz spożywać niektóre potrawy (w tym drób, rafinowane węglowodany, cukier i alkohol) zależy od Twojego celu.

Ornish wskazuje, że „dla większości ludzi bycie na diecie, jakiejkolwiek diecie, nie jest zrównoważone… W przeciwieństwie do tego podejście Spectrum polega na wolności i wyborze”.

Poziom wysiłku: umiarkowany

To od Ciebie zależy, jak daleko zajmiesz się programem. Możesz przejść do gruntownego remontu lub bardziej umiarkowanego, w zależności od twoich celów.

Ograniczenia: Miłośnikom mięsa i osobom spożywającym dużo wysoko przetworzonej żywności może być trudno dostosować się do tego planu. Jeśli masz chorobę, taką jak problem z sercem, będziesz mieć więcej ograniczeń, w tym ilość tłuszczu w diecie.

Gotowanie i zakupy: Ornish zachęca do wybierania świeżych, sezonowych potraw – jeśli to możliwe, ekologicznych. Spectrum zawiera wiele zdrowych przepisów (autorstwa szefa kuchni Arta Smitha), które są łatwe do naśladowania.

Pakowane jedzenie lub posiłki: Brak.

Spotkania osobiste: Nie. Wyjątek – osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca lub cukrzyca, mogą zapisać się do programu Dr. Ornish Lifestyle Management w różnych ośrodkach zdrowia w USA.

Ćwiczenia: Ornish zaleca regularne, umiarkowane ćwiczenia , takie jak 20-30 minut spaceru każdego dnia. Zachęca także ludzi do radzenia sobie ze stresem poprzez praktykę jogi, medytację i stosowanie innych technik relaksacyjnych.

Ograniczenia i preferencje żywieniowe

Tak. Na przykład w ramach tego planu łatwo jest zjeść dietę wegetariańską, wegańską lub niskotłuszczową.

Plan nie jest bezglutenowy, więc jeśli unikasz glutenu, musisz poszukać żywności bezglutenowej.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć

Koszt: większość zalecanych najzdrowszych potraw nie jest droga, chociaż niektóre, na przykład ryby, mogą być kosztowne.

Wsparcie: Dołącz do bezpłatnej społeczności internetowej Ornish „Feel the Love”, aby otrzymywać wskazówki i przepisy oraz kontaktować się z innymi, którzy postępują zgodnie z planem.

Czy to działa?

Tak, The Spectrum dr Ornisha działa. Działa dla każdego, ale jest skierowany do osób z chorobami serca lub w grupie ryzyka.

Ten program obejmuje etapowe podejście do odżywiania, które rozpoczyna się od diety o bardzo niskiej zawartości tłuszczu . Historycznie rzecz biorąc, ten rodzaj diety o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości węglowodanów był proponowany osobom z chorobami serca.

Dieta zaczyna się od węglowodanów złożonych, owoców i warzyw. To sprawia, że ​​jest bogata w błonnik i niskokaloryczna. Jednak etapy diety można uznać za restrykcyjne.

Jak każda dieta, która zmienia sposób odżywiania, będziesz musiał dużo planować, a na początku możesz potrzebować wskazówek żywieniowych.

Czy jest dobra w każdych warunkach?

Program Spectrum działa szczególnie dobrze w przypadku osób, które chcą zmniejszyć ryzyko chorób serca . Niektórzy eksperci ostrzegają, że podejście niskotłuszczowe i wysokowęglowodanowe może zwiększyć poziom trójglicerydów we krwi, ale lata badań potwierdzają dietę i program. Wynikająca z tego utrata wagi zmniejszy trójglicerydy, poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi .

Spectrum zawiera przykłady wykorzystania programu do utraty wagi, obniżenia poziomu cholesterolu , obniżenia ciśnienia krwi oraz zapobiegania lub leczenia cukrzycy , chorób serca i innych schorzeń.

Ostatnie słowo

Każdy skuteczny program odchudzania musi uwzględniać to, co działa dla Ciebie. Diety z ograniczeniami wymagają czasu, planowania i wiedzy żywieniowej. Na przykład ograniczenie tłuszczu może ograniczyć niektóre pokarmy zawierające wapń, witaminę B i cynk, a organizm potrzebuje trochę tłuszczu do wchłaniania niektórych witamin.

Dlatego dieta w programie Dr Ornish’s Spectrum jest idealna dla osoby zorientowanej na szczegóły i zaangażowanej. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do gotowania i zakupów, ten program może nie pasować do Ciebie, chyba że jesteś gotowy na dużą zmianę.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Dieta Brown Fat Revolution

Dieta Brown Fat Revolution

Next Article
Dr Robert Kushner

Dieta według typu osobowości dr Kushnera

Related Posts
Total
0
Share