Nie żyje były papież Benedykt XVI

Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat
Nie żyje Benedykt XVI

Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat.

Kierował Kościołem katolickim przez mniej niż osiem lat, aż do 2013 roku gdy został pierwszym papieżem, który złożył rezygnację od czasu Grzegorza XII w 1415 roku.

Benedykt spędził ostatnie lata w klasztorze Mater Ecclesiae w murach Watykanu, gdzie zmarł w sobotę o godzinie 09:34 (08:34 GMT).

„Z żalem zawiadamiam, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI.
Dalsze informacje zostaną podane tak szybko, jak to możliwe” – napisał na Twitterze Vatican News

Jego następca papież Franciszek poprowadzi pogrzeb 5 stycznia.

O śmierci Benedykta XVI poinformował w sobotnie przedpołudnie dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

“Z żalem informuję, że papież emeryt, Benedykt XVI, zmarł dziś o 9.34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Dalsze informacje zostaną przekazane tak szybko, jak to będzie możliwe” – przekazał w pisemnym oświadczeniu

Watykan poinformował, że od 2 stycznia ciało papieża emeryta zostanie umieszczone w Bazylice św. Piotra na „pozdrowienie wiernych”.

Po ogłoszeniu śmierci byłego papieża w monachijskiej katedrze i na placu św. Piotra w Rzymie rozbrzmiały dzwony.

Głowa Kościoła katolickiego w Anglii i Walii, kardynał Vincent Nichols, powiedział, że papież Benedykt był „jednym z wielkich teologów XX wieku”.

W oświadczeniu powiedział: „Ze szczególnym sentymentem wspominam niezwykłą papieską wizytę na tych ziemiach w 2010 roku. Widzieliśmy jego uprzejmość, łagodność, bystrość umysłu i otwartość na wszystkich, których spotkał”.

Brytyjski premier Rishi Sunak nazwał byłego papieża „wielkim teologiem, którego wizyta w Wielkiej Brytanii w 2010 roku była historycznym momentem zarówno dla katolików, jak i niekatolików w całym kraju”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że papież Benedykt „pracował duszą i inteligencją na rzecz bardziej braterskiego świata” i powiedział, że jego myśli są skierowane do katolików we Francji i na całym świecie.

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała, że ​​papież Benedykt „był gigantem wiary i rozumu”.

„Oddał swoje życie w służbie Kościoła powszechnego i przemawiał i nadal będzie przemawiał do serc i umysłów ludzi duchową, kulturową i intelektualną głębią swojego Magisterium”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że dla wielu, nie tylko w Niemczech, papież Benedykt był „postacią kształtującą Kościół katolicki, osobowością kontrowersyjną i mądrym teologiem”.

Prezydent Irlandii Michael D Higgins powiedział, że były papież zostanie zapamiętany za „niestrudzone wysiłki na rzecz znalezienia wspólnej drogi w promowaniu pokoju i dobrej woli na całym świecie”.

Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, powiedział, że papież Benedykt był „jednym z największych teologów swoich czasów – oddanym wierze Kościoła i niezłomnym w jego obronie”.

Na wieść o śmierci byłego papieża ludzie zaczęli gromadzić się na placu św. Piotra w Rzymie.

65-letnia Anna Maria i 64-letnia Patrizia, które przyjechały z Bolonii w północnych Włoszech, powiedziały, że pojechały tam natychmiast, gdy tylko dowiedziały się o śmierci.

„Przybyliśmy tutaj, aby się modlić. Był wielkim papieżem, z pewnością bardzo różnym od Franciszka, był wielkim intelektualistą i uczonym. Podobnie jak reszta Kościoła, zawsze będziemy go pamiętać” – powiedziała Anna Maria.

Barbara Bernadas, turystka z hiszpańskiej Barcelony, powiedziała, że ​​ona i jej chłopak poczuli się oszołomieni, gdy usłyszeli tę wiadomość.

„O jego śmierci dowiedzieliśmy się, gdy byliśmy na Placu Świętego Piotra. Przewodnik turystyczny właśnie opowiadał nam, gdzie mieszkał Benedykt, to wydaje się surrealistyczne. Co się teraz stanie? teraz. Z pewnością jest to bezprecedensowy historyczny moment” – powiedział.

Chociaż były papież był chory od jakiegoś czasu, władze watykańskie poinformowały, że jego stan pogorszył się z powodu podeszłego wieku.

Urodzony jako Joseph Ratzinger w Niemczech. Benedykt miał 78 lat, kiedy w 2005 roku został jednym z najstarszych papieży, jakich kiedykolwiek wybrano.

Mateusz Morawiecki, wspomniał na Twitterze Benedykta XVI, zwracając uwagę na jego wybitne zasługi w dziedzinie teologii.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Zimowa burza w Buffalo, newsinsider

Zimowa burza w Buffalo: policja szuka bohatera, któremu przypisuje się uratowanie kilku istnień ludzkich

Next Article
Legenda NFL Franco Harris, newsinsider

Legenda NFL Franco Harris umiera nagle – był rzecznikiem CDC ds. „Szczepionek” na COVID

Related Posts
Total
0
Share